Szwajcarzy popierają badania na komórkach macierzystych

pon, 29 lis 2004, 12:47:55

Autor: Elżbieta Wójcik

W Szwajcarii przeprowadzono referendum w sprawie ustawy dopuszczającej badania na komórkach macierzystych z embrionów ludzkich. Według wyników referendum, ustawę poparło 66,4 proc. wyborców. Przeciwnych było 32,8 procent głosujących. Ustawa w tej sprawie, z roku 2003, spotkała się z protestem grup antyaborcyjnych oraz stowarzyszeń lekarzy protestanckich i katolickich. Ich zdaniem nie powinno się wykorzystywać embrionów ludzkich do badań naukowych.

Przyjęta ustawa nie pozwala na tworzenie embrionów dla celów badawczych i klonowanie. Pozwala jedynie na badania przeprowadzane wyłącznie na komórkach pochodzących z nadliczbowych embrionów, powstałych in vitro i niewykorzystanych w celu dalszego rozwoju.

Zdaniem rządu, badania na komórkach macierzystych dają nadzieję na skuteczne leczenie niektórych chorób w przyszłości (m.in. paraliżu, cukrzycy, chorób serca i choroby Parkinsona).

Przypomnijmy, że 8 listopada odbyła się Konferencja Szwajcarskich Biskupów, na której przestrzegano nad ustawą o badaniach na komórkach macierzystych. Biskupi zgodnie wyrażali swe etyczne zastrzeżenia w związku z ustawą.

"Według Konstytucji Federalnej, tworzenie embrionów jest dozwolene tylko w celach prokreacji i zabrania wykorzystywania komórek embrionów powstałych podczas sztucznego zapłodnienia" - czytamy w oświadczeniu konferencji biskupów.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20041129123855689