Francis Arinze - wygadany nigeryjski kardynał

śro, 6 kwi 2005, 18:49:14

Autor: Marta Kamińska

Według The Washington Times  jednym z czołowych kandydatów na następcę Jana Pawła II jest kardynał Francis Arinze z Nigerii. Jeśli zostałby wybrany, byłby pierwszym papieżem z Afryki od ponad 1500 lat.

Kardynał Arinze jest synem przywódcy plemiennego z Nigerii. W momencie konsekracji, 29 sierpnia 1965 roku, był najmłodszym biskupem katolickim świata, miał zaledwie 32 lata. Ten obecnie 72 letni kardynał zasłynął z powodu bardzo otwartego wyrażania swoich poglądów. I tak na przykład podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych  powiedział on, że katolicy amerykańscy nie mają prawa głosować na kandydatów opowiadających się za aborcją.

Burzę wywołało jego wystąpienie na Uniwersytecie w Georgetown, gdzie powiedział, że instytucja rodziny wystawiana jest na pośmiewisko przez homoseksualizm, rozwód, pornografię i cudzołóstwo.

Arinze jest konserwatystą, który nie wprowadzi żadnych zasadniczych zmian doktrynalnych w Kościele. Pomagał Janowi Pawłowi II w rozmowach z hindusami, muzułmanami i buddystami, dzięki czemu może zyskać poparcie kardynałów.

Według The Washington Times jeśli na konklawe kardynałowie zdecydują się na wybór papieża nie pochodzącego z Włoch, Arinze miałby duże szanse.

Kardynał Francis Arinze - materiały w Kosciol.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050406173214569