Kardynał Jorge Mario Bergoglio - skromny jezuita

czw, 14 kwi 2005, 14:52:50

Autor: Panicz

Jeśli na konklawe Papieżem zostanie wybrany Jorge Mario Bergoglio, to będzie on pierwszym w historii Jezuitą uznanym za głowę rzymskiego kościoła katolickiego. Powściągliwy i skromny, mógłby prezentować zupełnie inny obraz Papieża, niż ten do którego przywykliśmy w osobie Jana Pawła II, wyrażający się w pielgrzymkach i spotkaniach zarówno ze światowymi liderami jak i zwykłymi ludźmi.

Jorge Mario Bergoglio pochodzi z Argentyny. Urodził się 17 XII 1936 roku. W przeszłości “uciekał” od wysokich stanowisk takich jak, przewodnictwo konferencji argentyńskich biskupów, czy stanowisk w Watykanie, jednak jego prosty styl życia i zdolności przywódcze pozwalają śmiało umieścić jego nazwisko wśród potencjalnych następców.

Faktem odróżniającym go od innych duchownych jest to, iż studiował on najpierw chemię, a dopiero później zadecydował o przyjęciu kapłaństwa. Juz 4 lata po wyświęceniu w 1969 roku (miał wtedy 33 lata) okrzyknięto go "głową argentyńskiego kościoła".

Po ukończeniu studiów w Niemczech został mianowany w 1992 roku biskupem pomocniczym Buenos Aires, zaś już w 1998 arcybiskupem.

Kiedy mianowano go kardynałem w 2001 roku Bergoglio przekonał setki Argentyńczyków by nie przylatywali do Rzymu na ceremonię, tylko pieniądze przeznaczone na bilety ofiarowali biednym. Zrezygnował także z możliwości przeprowadzenia się do biskupiej rezydencji. Jego głównym środek lokomocji jest zaś miejski autobus.

W przeciwieństwie do wielu duchownych z Ameryki Łacińskiej, stawia on główny nacisk na duchową stronę powołania i chęć podążania za przykładem Chrystusa zamiast głoszenia kazań na temat społecznej sprawiedliwości.

Bergoglio, który mówi biegle po hiszpańsku, włosku oraz niemiecku, został natychmiast zauważony jako odpowiednia osoba na stanowisko głowy Kościoła, jednak on sam mówi: „Proszę, chciałbym umrzeć w kurii”. Fakt, że Bergoglio jest Jezuitą mógłby działać przeciwko niemu, gdyż ten wpływowy zakon założono w XVI wieku by służyć papieżom, w związku z czym nawet sami jego członkowie są na ogół przeciwni takiemu wyborowi.

Według niektórych watykanistów kandydaturę argentyńskiego kardynała popiera prymas Polski Józef Glemp.

Kardynał Jorge Mario Bergoglio - materiały w serwisie Kosciol.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050414145250872