Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Patriarcha non-grata

Część przywódców greckiego kościoła prawosławnego w Ziemi Świętej ogłosiła, że zrywają wszelkie kontakty z patriarchą Irineosem I, ze względu na podejrzenia wobec niego odnośnie korupcji. Sam patriarcha nie zamierza dobrowolnie ustąpić.Trzynastu biskupów oraz dwudziestu pięciu archimandrytów podpisało się pod dokumentem, wysłanym do agencji prasowej. Ich sugestia dążąca do ustąpienia patriarchy nie jest obligatoryjna, ma jedynie na celu wywrzeć nacisk środowisk wewnętrznych na Irineosa I. Duchowni chcą, aby ujawnił on wszelkie materiały, które wyjaśniałyby okoliczności dzierżawienia, przez grupy osadników żydowskich, własności kościoła na terenach Jerozolimy w przeciągu dwóch ostatnich wieków.

Irineos nie przyznaje się do winy. Jednak niektórzy z hierarchów dosyć mocno akcentują swoje stanowisko, określając byłego patriarchę, jako niepoprawnego kłamcę, religijnego oszusta, człowieka, który zhańbił rolę patriarchy w obecnym świecie. Za epitetami idą także konkretne działania. Uważają oni Irineosa za personę non-grata i oświadcza, że skieruje przeciw niemu oraz jego współpracownikom pozew do sądu, aby ten wyjaśnił wszystkie przypadki sprzedawania własności kościelnych i spróbował odzyskać jak największą ich część.

Patriarcha nie pozostaje dłużny swoim oskarżycielom, nazywając ich robakami i śmieciami.  Deklaruje, że pozwoli sobie odciąć ręce, jeśli udowodnią mu, że cokolwiek sprzedał bądź wydzierżawił dla własnej korzyści. Na konferencji prasowej z zeszłego miesiąca, Irineos powiedział także, że nie były mu znane żadne transakcje dotyczące sprzedaży własności kościelnych, a jeśli takowe miały miejsce, to on nie brał w nich udziału.  

Chociaż oficjalny komentarz kościoła mówi o tym, że patriarcha nie dopuścił się żadnych zobowiązań długoterminowych wobec nowych właścicieli majątków, to niektóre źródła podają jednak, iż część budynków została przekazana w użytkowanie wieczyste (99 lat).

Według zgromadzonych dokumentów, Irineos miał dopuścić do sprzedaży posiadłości leżących za Jafską Bramą, jedną z największych bram Jerozolimy. Kupującym miała być żydowska firma, co było znakiem, iż Irineos nie sympatyzuje z Palestyńczykami. Dokumenty podpisywał księgowy Nikos Papadimas, po którym ślad zaginął trzy miesiące temu.
Papadimas jest poszukiwany w Grecji, po tym, jak władze greckiego kościoła prawosławnego oskarżyły go o przywłaszczenie sobie 800 000$ z funduszu kościelnego. Ścigana jest także jego żona, podejrzewana o nadużycia finansowe. W ostatnim czasie wydany został europejski nakaz aresztowania państwa Papadimas, więc nie mogą się oni czuć bezpiecznie w żadnym z krajów Starego Kontynentu.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/2005051012032747

No trackback comments for this entry.
Patriarcha non-grata | 5 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Patriarcha non-grata
verbadocent wto, 10 maj 2005, 14:18:23

Sytuacja jest niejasna. Jordan Times w dniu 8 bm. doniosl o odsunieciu Ireneusza I przez Synod (http://www.jordantimes.com/sun/news/news5.htm) Prominentni biskupi prawoslawni, na czele ze swoim honorowym zwierzchnikiem, Bartolomeuszem z Konstantynopola, odcinaja sie od Ireneusza. Szczegoly: http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/middle_east/4529755.stm

Fakt, faktem, "zle sie dzieje w Kosciele greckim (w Jerzolimie)". Wybor Ireneusza I w 2001, odbyl sie w atmosferze skandalu i byl przedmiotem sledztw organow scigania Grecji, Irzraela i Palestyny. Padaly oskarzenia o falszerstwa w czasie wyborow, nasylania na siebie nawzajem platnych zabojcow. Kontrkandydat Ireneusza biskup Tymoteusz mial ponoc dac zlecenie "na" Ireneusza za jakies bajonskie sumy, do dzis jest poszukiwany przez Interpol (pewnie sobie siedzi w jakims klasztorze w Grecji). Sam Ireneusz mial posluzyc sie tez jakims handlarzem narkotykow w aktywnym "oddzialywaniu" na czlonkow kolegium elektorskiego.  Potem byly oskarzenia ze strony rzadu izraelskiego o to, ze patriarcha popiera terrorystow palestynskich. Obecny skandal finansowy jest ktoryms z kolei, w ktorym pojawiaja sie osoby patriarchy,  doradcy finansowego patriarchatu i jego izraelskiej zony. Poprzednio byl to skandal ze sprzedza placu koscielnego w Nazarecie, ze skandalem obyczajowym wsrod miejscowego kleru prawoslawnego w tle. Z czasow moich wizyt w Ziemi Swietej pamietam pojawiajace sie informacje o przemocy stosowanej przez duchownych patriarchatu w stosunku do swoich adwersarzy (np. gorszace bojki w Bazylice Grobu Panskiego miedzy mnichami prawoslawnymi a ormianskimi, w ktorych mediatorem byla policja zydowska). Do tego ewidentny konflikt miedzy arabsko-palestynskim laikatem a grecka hierarchia. Smutne i to i zenujace, bo Kosciol grecki Jerozolimy jest spadkobierca pierwszego Kosciola chrzescijanskiego i piatym  co do waznosci Kosciolem lokalnym swiata. Pasterz tego Kosciola, szczegolnie w tym czasie i w tamtym miejscu, powinien  byl osobowoscia wielkiego formatu i nieskazilnego charakteru.

---
Verba Docent Exempla Trahunt

 
Patriarcha non-grata
remigius wto, 10 maj 2005, 17:30:34
Źle się dzieje w Świętym Kościele Jerozolimskim - Matce wszystkich chrześcijańskich kościołów świata, szczególnie gdy rzecz dotyczy biskupa Jerozolimy, który jest następcą Świętego Jakuba Sprawiedliwego - brata Jezusa Chrystusa!

---
A ja odniosłem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano. (1 Kor 4,6)
 
Patriarcha non-grata
remigius wto, 10 maj 2005, 17:35:32
Źle się dzieje w Świętym Kościele Jerozolimskim - Matce wszystkich chrześcijańskich kościołów świata, szczególnie gdy rzecz dotyczy biskupa Jerozolimy, który jest następcą Świętego Jakuba Sprawiedliwego - brata Jezusa Chrystusa! Ani Bartłomiej konstantynopolitański, ani Aleksy moskiewski nie mają prawa osądzać następcy brata Pańskiego, bo ich stolice biskupie powstały z powodów politycznych. Mają do tego prawo jedynie: patriarcha Rzymu i całego Zachodu (papież), jako następca apostoła Piotra, patriarcha Antiochii jako następca apostoła Piotra oraz patriarcha Aleksandrii, jako następca Marka Ewangelisty.

---
A ja odniosłem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano. (1 Kor 4,6)
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń