Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Pielgrzymka prawosławnej młodzieży na Świętą Górę Grabarkę

W najbliższy piątek rozpocznie się XXVI Pielgrzymka Paschalna Prawosławnej Młodzieży na Świętą Górę Grabarkę, w skrócie zwana „pielgrzymką majową”. Pielgrzymki majowe to okazja do spotkania dla młodzieży prawosławnej z całej Polski. Spotkania na świętej Górze Grabarce odbywają się od 26 lat. Początkowo na pielgrzymkę przybywały kameralne grupy, które we własnym, małym gronie dzieliły się radością Zmartwychwstania Chrystusa. W ciągu następnych lat popularność pielgrzymek rosła, osiągając nawet liczbę kilku tysięcy uczestników.Pielgrzymka trwa trzy dni., Rozpoczyna się w piątek wieczorem. Wtedy też ustawiany jest pielgrzymkowy krzyż – zgodnie z tradycją miejsca (na Świętą Górę Grabarkę od wielu lat przybywający pielgrzymi przynoszą swoje krzyże). Krzyże ze wszystkich kolejnych pielgrzymek stoją wokół cerkwi Przemienienia Pańskiego na Górze do dziś. Kolejny dzień pielgrzymki – sobotę - rozpoczyna święta Liturgia. Dalsza część dnia poświęcona jest spotkaniom, z których część stała się tzw. „żelaznymi punktami programu”. Takim punktem jest „100 pytań do…” – spotkanie młodzieży i prawosławnych biskupów, najbardziej znanych księży i innych autorytetów Kościoła, gdzie młodzi ludzie zadają pytania na kartkach, na które potem mają szansę uzyskać odpowiedź. Od wielu lat w maju na Grabarce, w otoczeniu młodzieży można spotkać metropolitę Sawę – zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, arcybiskupa Jeremiasza, który swym podejściem, wiedzą i uśmiechem potrafi zjednać sobie ludzi w rożnym wieku, czy też księdza Jerzego Tofiluka, rektora Prawosławnego Seminarium Duchownego, który zawsze z chęcią dzieli się z innymi swą szeroką wiedzą teologiczną i duszpasterskim doświadczeniem, jak i wielu innych znanych i mniej znanych księży, którzy na co dzień pracują z młodzieżą.  

Innym z punktów programu pielgrzymki są spotkania w grupach dyskusyjnych na różne tematy. Ich różnorodność sprawia, iż każdy może znaleźć temat, który go interesuje. Jest to również okazja do rozmowy z księżmi i biskupami. Ponieważ pielgrzymka ma też na celu poznawanie się i integrację młodzieży, nie brakuje tu punktów „rozrywkowych” takich jak konkurs czy ognisko.  

Nieodłączną częścią pielgrzymek jest wspólna modlitwa. Młodzi ludzie uczestniczą w nabożeństwach, przystępują do sakramentów spowiedzi i Eucharystii, biorą udział w Liturgii.  

„- Pielgrzymki są organizowane w celu pomocy pogłębianiu życia religijnego młodzieży. W związku z tym nadzieja jest taka, że uczestnicy pielgrzymki po pierwsze będą uczestniczyli w nabożeństwach, które pomogą im w rozwiązywaniu prywatnych spraw, problemów wewnętrznych (poprzez spowiedź, wspólny śpiew). Organizatorzy spodziewają się również tego, że uczestnicy pielgrzymki dowiedzą się czegoś nowego, pogłębią swoją wiedzę. W tym celu utworzone są grupy dyskusyjne oraz organizowane jest "100 pytań do...". Zloty są również okazją do rozmów osobistych między ludźmi. A więc miejmy nadzieję, że spora ilość uczestników wróci do domu pogłębiwszy swoją wiedzę teologiczną, że bardziej świadome będzie uczestniczyła w nabożeństwach i odczuje przynależność do wielkiej rzeszy wiernych, pięknej społeczności, tysięcy młodych ludzi prawosławnych w Polsce i milionów na świecie.” (z wypowiedzi arcybiskupa Jeremiasza w 2000 roku).  

Pielgrzymki organizuje Bractwo Młodzieży Prawosławnej – organizacja skupiająca prawosławną młodzież w Polsce.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050511113827866

No trackback comments for this entry.
Pielgrzymka prawosławnej młodzieży na Świętą Górę Grabarkę | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń