W Prawosławnym Patriarchacie Jerozolimy ciągle są napięcia

śro, 18 maj 2005, 13:48:28

Autor: Mateusz Markiewicz

Konflikt w Patriarchacie Jerozolimskim nie został zażegnany. Wbrew wcześniejszym informacjom o dymisji (sugerowanej przez Radio Watykańskie i inne media) nie było mowy. Było to tylko wypowiedzenie posłuszeństwa przez zdecydowaną większość członków Świętego Synodu Patriarchatu Jerozolimskiego.

Poparcie dla Patriarchy Ireneusza I wycofały dotychczas Izrael, Jordania i Autonomia Palestyńska. Jak na razie w konlikft nie angażowały się inne lokalne Cerkwie. 17 maja odbyło się posiedzenia Świętego Synodu Patriarchatu Ekumenicznego w Fanarze. Podczas niego wysłuchano sprawozdania trzyosobowej komisji. Przebywała ona przed tygodniem w Jerozolimie. Święty Synod jednomyślnie zdecydował, aby na poniedziałek 23 maja zwołać spotkanie, w którym wezmą udział zwierzchnicy lokalnych Cerkwii. Mają im towarzyszyć po dwaj biskupi. Spotkanie ma ocenić zaistniałą sytuację i podjąć wszystkie niezbędne kroki do rozwiązania konfliktu.

16 maja Patriarcha Ekumeniczny Bartłomiej I i Teodor I, Patriarcha Aleksandryjski, spotkali się z biskupem Nazaretu Kyriakosem, który reprezentował Ireneusza I. Biskup miał prosić o danie Ireneosowi I "jeszcze jednej szansy".

Komentarze prasowe poświęcone zaistniałej sytuacji podkreślają, że już niedługo imię Patriarchy Jerozolimy może zostać usunięte z dyptychów, czyli spisów zwierzchników lokalnych Kościołów prawosławnych i odbędzie się wybór jego następcy.

Ireneusz I, w obawie o swoje bezpieczeństwo (Wcześniej wymieniono zamki w jego siedzibie w Jerozolimie i wyrzucono jego sekretarzy.) poprosił policję izraelską o udzielenie mu ochrony osobistej.

Grecka gazeta Kathimerini podała informację, niepotwierdzoną przez inne źródła, że Bartłomiej I wezwał 16 maja Ireneusza I do złożenia urzędu aby "ocalił pokój w Kościele i swoją własną godność”.

Na podstawie informacji w serwisie Cerkiew.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050518124828827