Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Święto prawosławia w Ameryce

W dniach 27 – 30 maja w monasterze św. Tichona w South Canaan (Pensylwania - USA) odbyły się uroczystości upamiętniające setną rocznice założenia monasteru. Nabożeństwom przewodniczył zwierzchnik Kościoła prawosławnego w Ameryce, metropolita Herman. Program uroczystości był bardzo bogaty. W ciągu czterodniowych obchodów odbyła się chirotonia archimandryty Alejo na biskupa, otwarcie muzeum im. metropolity Teodozjusza, a podczas uroczystości liturgicznych śpiewał chór złożony z 200 osób z różnych zakątków kraju.

Uroczystości rozpoczęły się w piątek, 27 maja, wieczornym nabożeństwem całonocnego czuwania, celebrowanym przez przybyłych hierarchów. Podczas tego nabożeństwa archimandryta Alejo został formalnie wybrany na biskupa. Chirotonia (święcenia) odbyły się w sobotę, 28 maja podczas Liturgii. Potem, na pamiątkę setnej rocznicy ustanowienia monasteru, zostały poświęcone nowe, monasterskie dzwony.

W sobotnie popołudnie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów absolwentom seminarium św. Tichona. W niedzielę dokonano otwarcia muzeum imienia metropolity Teodozjusza (poprzedniego zwierzchnika Kościoła w Ameryce). Muzeum prezentuje kolekcję bezcennych ikon, szat liturgicznych, zabytkowych utensyliów z całego świata, wśród których znajduje się wiele eksponatów zebranych przez metropolitę Teodozjusza. W budynku muzeum znajduje się także księgarnia seminarium św. Tichona.

Główna świąteczna Liturgia odbyła się w poniedziałek, 30 maja. Śpiewał niemal dwustuosobowy chór złożony z wiernych z całego kraju. Było to poprzedzone długimi przygotowaniami, odbywały się lokalne próby po to, by w czasie święta tym bardziej podkreślić jedność prawosławnych z rożnych regionów USA. Podczas Liturgii niemal wszyscy wierni przystąpili do sakramentu Eucharystii, co stało się świadectwem owoców pracy między innymi tych, którzy sto lat temu zakładali monaster. To ku pamięci tych, którzy już odeszli, tuż po Liturgii celebrowano nabożeństwo za zmarłych.


Monaster św. Tichona został założony w 1905 roku przez archimandrytę Arseniusza (późniejszego biskupa), z błogosławieństwa ówczesnego biskupa Ameryki Północnej Tichona. Patronem monasteru został św. Tichon Zadoński. Od początku monaster był ważnym miejscem pielgrzymek wiernych z całego kraju, jak też odegrał znaczną rolę w kształceniu teologicznym w amerykańskim Kościele. Do dziś monaster jest związany z seminarium św. Tichona. Oba te organizmy żyją w swego rodzaju symbiozie, która daje teologom podstawy zarówno wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej – modlitwy.

Obchody setnej rocznicy założenia monasteru stały się bardzo ważnym wydarzeniem w życiu Kościoła prawosławnego w Ameryce. Przyciągnęły wiernych, jak i księży i biskupów z wielu zakątków kraju, a także spoza jego granic, stając się świętem prawosławia na skalę całego kontynentu.

Cerkiew.plOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050609214328226

No trackback comments for this entry.
Święto prawosławia w Ameryce | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń