Bezpieka nie złamała ks. Glempa

czw, 16 cze 2005, 12:50:49

Autor: Marcin Pijaczyński

Służby bezpieczeństwa PRL przez blisko 15 lat starały się zmusić do współpracy ks. Józefa Glempa. Funkcjonariusze SB podejmowali nawet działania mające na celu skompromitowanie przyszłego prymasa na tle obyczajowym - informuje Katolicka Agencja Informacyjna.

Wśród arsenału środków użytych przeciw księdzu Józefowi Glempowi były podsłuchy, inwigilacja, wzywanie na rozmowy oraz próby skompromitowania na tle obyczajowym. Wytypowanym kobietom założono podsłuchy, ale nie udało się zdobyć materiałów kompromitujących tego duchownego, któremu dawano duże szanse na karierę kościelną.

Zdecydowana odmowa współpracy z SB kosztowały ks. Glempa pominięciem go przy mianowaniu na arcybiskupa wrocławskiego, a potem poznańskiego.

Ks. Glemp był inwigilowany w latach 1964-79. SB ostatecznie zrezygnowała z prób nakłonienia go do współpracy w momencie, gdy został mianowany biskupem warmińskim. Jak podkreśla KAI, w zasobach IPN znajduje się zapis zmagań Józefa Glempa z próbującą go osaczyć bezpieką, z których to zmagań wychodzi zwycięsko.

Źródło: KAI/Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050616124110135