Egzaminy wstępne do seminarium

wto, 5 lip 2005, 22:39:10

Autor: Gość serwisu

Wczoraj w Prawosławnym Seminarium Duchownym w Warszawie odbyły się egzaminy wstępne. Wzięło w nich udział 16 kandydatów, z czego przyszłymi studentami seminarium zostanie 10 osób (studia dzienne).

Egzamin składał się z dwóch części – pisemnej - testu z wiedzy teologicznej z zakresu szkoły średniej i z rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatami. Jeden z kandydatów – Adam Magruk – został przyjęty do seminarium bez egzaminu, gdyż jest laureatem Olimpiady Prawosławnej Wiedzy Religijnej.

W roku akademickim 2004/2005 seminarium ukończyło 10 studentów, z czego 3 będzie kontynuować studia teologiczne w Finlandii i Petersburgu, natomiast reszta alumnów studiować będzie w sekcji teologii prawosławnej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Prawosławne Seminarium Duchowne jest trzyletnią szkołą teologiczną z prawem nadawania tytułu licencjata. Historia seminarium liczy ponad 50 lat. W ciągu tego okresu uległy zmianie zarówno miejsce, jak i zasady studiowania w PSD. Obecnie w seminarium, oprócz tradycyjnych przedmiotów takich jak Stary i Nowy Testament, liturgika czy historia Kościoła wykładane są również homiletyka (głoszenie kazań), teologia porównawcza z ekumenizmem, pedagogika i psychologia, jak też zajęcia praktyczne – śpiew cerkiewny, dydaktyka, i lektoraty z 6 języków (greckiego, łacińskiego, rosyjskiego, angielskiego, cerkiewno – słowiańskiego, białoruskiego lub ukraińskiego, a nawet (fakultatywnie) portugalskiego). Funkcję rektora seminarium od 1987 roku pełni ksiądz Jerzy Tofiluk.

Co ciekawe, od kilku lat w seminarium mogą również studiować kobiety. Dotyczy to sektora zaocznego i, co zrozumiałe, nie wiąże się w żaden sposób ze święceniami kapłańskimi, a jest jedynie sposobem na pogłębianie wiedzy teologicznej studentek.

W roku akademickim 2005/2006 w seminarium studiować będą 33 osoby.

Cerkiew.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050706022924440