Kolacja szabasowa w muzeum

śro, 20 lip 2005, 01:07:33

Autor: Jerzy Piątek

W najbliższy piątek - 22 lipca - żydowskie Muzeum Galicja na krakowskim Kazimierzu organizuje tradycyjną kolację szabasową, na którą zaproszeni są wszyscy zainteresowani żydowską religią, kulturą i zwyczajami. Dla uczestników przygotowano tradycyjne potrawy szabasowe, pieśni i modlitwy towarzyszące tej kolacji od wielu pokoleń.

Szabas (szabat, sabat) to w tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej ostatni dzień każdego tygodnia. Przez Żydów sobota czczona jest jako dzień święty, kojarzony z biblijnym aktem stworzenia (Bóg pobłogosławił siódmy dzień i uczynił go świętym - Genesis 2,3). W dzień szabasu (od zmroku w piątek do zmroku w dniu następnym) pobożny wyznawca judaizmu powinien powstrzymywać się od pracy, sprzątania, kupowania i podróżowania na duże odległości.

Obchodzenie szabasu wiąże się ze szczególną zadumą, spokojną modlitwą - mężczyźni odwiedzają synagogę, kobiety czekają na nich w domu. Świętować powinno się w rodzinnym gronie, przy stole, na którym pojawiają się tradycyjne potrawy jak np. czulent. Na stole nie może zabraknąć również świec zapalanych o zmroku (zachód słońca jest sygnałem do rozpoczęcia domowej modlitwy i wieczerzy).

Zwyczaje i tradycje szabasowe zaprezentuje wszystkim miłośnikom kultury żydowskiej krakowskie Muzeum Galicja. Szabatowa wieczerza rozpocznie się w najbliższy piątek o godzinie 20:30 w siedzibie Muzeum przy ulicy Dajwór na Kazimierzu.

Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050720010733617