Nowy Wielki Mufti Syrii

pią, 22 lip 2005, 23:58:35

Autor: Mirosław Miarczyński

W Syrii został mianowany przez prezydenta Baszara Assada nowy Wielki Mufti Syrii Ahmad Badr El Dine El Hassoun - poinformował serwis AsiaNews.

W wywiadzie dla AsiaNews nowy mufti podkreślił znaczenie dialogu międzyreligijnego, "zdolnego do rozsiewania sprawiedliwości, wartości wspieranej przez wszystkie religie". Zadeklarował też wolę nawiązania stosunków ze wszystkimi, aby promować godność człowieka.

Po pierwszym oficjalnym spotkaniu z prezydentem Assadem (18 lipca) nowy mufti zapewniał, że będzie wspierał równość wszystkich członków społeczności syryjskiej i bronił tolerancji. Podkreślił, że stawia sobie za zadanie formowanie młodzieży gotowej do obrony słusznych wartości, zdolnej do służenia narodowi i wszystkim zamieszkującym Syrię.

Wielki Mufti podziękował prezydentowi za nominację i zapewnił o swym pełnym przywiązaniu do nauki Koranu, "przy pełnym poszanowaniu praw wszystkich ludzi, bez dyskryminacji, prozelityzmu i fundamentalizmów".

Hassoun zajmie miejsce zmarłego przed blisko rokiem Ahmada Kaftaro. Urodził się pod Aleppo w 1949 r.; uzyskał dyplom z literatury arabskiej oraz specjalizację w zakresie szariatu na kairskim uniwersytecie Al-Azhar. Jest on parlamentarzystą, członkiem Najwyższej Rady Religijnej Syryjskiej Republiki Arabskiej, wykładowcą i znanym kaznodzieją. Żonaty, ma pięcioro dzieci.

Forum Żydzi-Polacy-Chrześcijanie

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050722235601964