ŚDM Kolonia 2005 - spotkanie przy stole

pią, 5 sie 2005, 17:29:07

Autor: Marcin Winiarski

Papież Benedykt XVI kontynuuje piękną tradycję zapoczątkowaną przez Jana Pawła II. Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna podczas tegorocznego Światowego Dnia Młodzieży, odbywającego się w Kolonii, spotka się on podczas obiadu z 12-osobową grupą pielgrzymów.

Szczęsliwcy, którzy 19 sierpnia zasiądą do wspólnego posiłku z głową Kościoła katolickiego, rekrurują się z grona tych młodych, którzy najbardziej i najdłużej zaangażowani są w organizację tegorocznego ŚDM. Do papieskiego stołu zasiądzie dwoje młodych Niemców. Oprócz nich zaś przedstawiciele wszystkich kontynentów - pielgrzymi przybyli z Chile, Beninu, Tajwanu, Kongo, Kanady, Australii, Nowej Zelandii, Francji, Słowenii i Izraela.

"Będziemy mogli się spotkać z najwyższym szefem Kościoła katolickiego" - tymi słowami fakt zaproszenia go do papieskiego stołu skomentował 27-letni Martin z Beninu, rozmawiając z niemiecką agencją informacyjną KNA. Pozostali uczestnicy planowanego kameralnego spotkania również nie kryją wzruszenia.

Ks. Georg Austen, jeden z sekretarzy kolońskiego ŚDM podkreśla, że dobór uczestników spotkania polegał na wyłonieniu tych, którzy mają zdrowe podejście do swojej wiary, odznaczają się wysokim stopniem samoświadomości i są rozmowni. "Nie mogli to być ludzie, którzy zasiądą za stołem i będą bali się odezwać" - mówi kapłan. Ks. Ulrich Hannes dodaje natomiast, że jednym z kryteriów było także i to, czy spotkanie z papieżem będzie dla danej osoby przeżyciem także duchowym. Organizatorzy podkreślają, że wybór dwunastki szczęśliwców wcale nie był łatwy.

"Zupełnie nie wiem czy mam mówić 'Wasza Eminencjo', czy tylko 'Eminencjo'. 'Halo, papieżu!' brzmi komicznie" - mówi Klaus z Niemiec. Młodzi już wiedzą natomiast o czym chcieliby z papieżem rozmawiać. Chcą się dowiedzieć co czuł, gdy został wybrany, a także mówić o troskach i radościach ich Kościołów lokalnych i narodów.

Obiad będzie miał charakter bardzo uroczysty, ale niewątpliwie najważniejszy będzie właśnie dialog. Można się spodziewać, że przebiegać będzie w ciepłej, rodzinnej atmosferze, przepełnionej serdecznością.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że młodzi pielgrzymi z Afryki zamierzają zasiaść do stołu w tradycyjnych strojach afrykańskich.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050805172907372