Budowanie obywatelskiego islamu

śro, 31 sie 2005, 00:28:06

Autor: Mirosław Miarczyński

Liga Muzułmańska w RP zorganizowała w dniach 26-29 sierpnia br. w Borkach koło Tomaszowa Mazowieckiego "Letni Zjazd Muzułmanów w Polsce" - poinformowała "Rzeczpospolita".

Podczas spotkań jeden z przewodniczących zjazdu mówił m.in., że nie ma sprzeczności pomiędzy byciem muzułmaninem i Polakiem. Z opinią tą zgodzili się muzułmanie napływowi i rodzimi - polscy Tatarzy. Przyznali, że w dzisiejszych czasach ich islam musi być islamem obywatelskim, wyznawanym z poszanowaniem polskiego prawa.

Społeczność polskich muzułmanów liczy około 25 tys. osób. 5 tys. to mieszkający na polskich ziemiach od sześciuset lat Tatarzy, 20 tys. to przyjeżdżający tu na studia, w interesach, a czasem za chlebem, przybysze z Bliskiego Wschodu i innych krajów muzułmańskich. Ci pierwsi skupiają się przede wszystkim w Muzułmańskim Związku Religijnym, ci drudzy w Lidze Muzułmańskiej w RP. Jest też grupa konwertytów - Polaków, którzy islam przyjęli jako dorośli ludzie.

Uczestnicy zjazdu zwrócili uwagę, że po londyńskich zamachach część Polaków patrzy na nich podejrzliwie. Wskazują oni, że odpowiedzialność za taki stan spada na media, które straszą wyznawcami Allaha. Hayssam Obeidat, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, mówi, że ze strony polskich sąsiadów, kolegów z pracy nie spotkało go ani jedno gorzkie słowo, ze strony polskich mediów - owszem.

Forum Żydzi-Polacy-Chrześcijanie

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050831002106103