Brytyjscy muzułmanie zszokowani filmem Al-Kaidy

sob, 3 wrz 2005, 01:42:45

Autor: Mirosław Miarczyński

Mieszkajacy w Wielkiej Brytanii muzułmanie są w szoku po tym, jak członkowie Al-Kaidy przyznali się do zamachów z 7 lipca. Na przesłanej mediom taśmie wideo pokazano między innymi pożegnanie jednekgo z zamachowców - 30 letniego Mohammeda Sidique Khana mieszkającego w Yorkshire.

 Ten człowiek mówił z akcentem Yorkshire, musiał tu długo mieszkać i to nic nie zmieniło - mówią muzułmanie, dotąd przekonani że akcję zorganizował "element napływowy". Szczególnie poruszeni są mieszkańcy miasta, którzy znali Khana - nie mogą uwierzyć, że to on był jednym z terrorystów-samobójców. W do lutego tego roku mieszkając w małym miasteczku zajmował sie upośledzonymi dziecmi a jego hobby były ćwiczenia fizyczne. Niczym negatywnym nie wyróżniał się wśród innych mieszkańców - przeciwnie, jego zachowanie p[rzyczyniło mu wielu przyjaciów, był też autorytetem dla młodzieży w swojej społeczności.

Prawda o pochodzeniu zamachowców jest wstrząsajaca - przyznają muzułmanie. Zachwiała ona bowiem przekonaniem o tym, że wyznawcy islamu żyjący w Wielkiej Brytanii są dobrze zasymilowani ze społeczeństwem. Poza kontrolą lokalnych autorytetów religijnych pojawiła się organizacja zdolna do przeprowadzenia dużych skoordynowanych akcji, nie licząc się przy tym z liczbą ofiar.

Muzułmanie boją się jeszcze jednego - świadomość pochodzenia zamachowców może wpłynąć na stosunek społeczeństwa do wyznawców islamu a nawet doprowadzić do ich prześladowania. Podkreślają, że ich współwyznawcy również znaleźli się wśród niewinnych ofiar krwawych zamachów.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050903013922796