Początek muzułmańskiego postu

śro, 5 paź 2005, 23:51:49

Autor: Ewa

Rada Imamów Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce ogłosiła 5 października 2005 roku pierwszym dniem Ramadanu.

W oficjalnym oświadczeniu Rady czytamy: „Rada Imamów Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP na czele z Muftim Rzeczypospolitej Polskiej imamem Tomaszem Miśkiewiczem dążąc do jedności społeczeństwa muzułmańskiego w Polsce oraz do ujednolicenia Kalendarza miesiąca Ramadan (rozpoczęcie postu) oświadcza, iż pierwszym dniem Ramadan jest 5 października (środa) 2005 roku i jest to pierwszy dzień Postu, który jest obowiązkiem każdego muzułmanina".

Ramadan jest dziewiątym miesiącem kalendarza muzułmańskiego, w którym - według tradycji - rozpoczęło się objawienie Koranu. Wtedy to Dżibril (arabski archanioł Gabriel) objawił się Mahometowi i przekazał mu kilka wersów przyszłej świętej księgi islamu.

Podczas Ramadanu obowiązuje od świtu do zmierzchu zakaz jedzenia, picia wszelkich płynów, palenia i seksu. Jedynymi posiłkami, jakie spożywają muzułmanie jest suhoor przed świtem i iftar po zachodzie słońca.

Z postu zwolnieni są chorzy, podróżujący, kobiety w ciąży, karmiące piersią i w okresie menstruacji oraz dzieci do lat dwunastu. Wszyscy oni są jednak zobowiązani do odrobienia dyspensy przed nadejściem kolejnego ramadanu.

Post, modlitwy oraz codzienne czytanie Koranu mają zbliżyć wiernych do Boga. Tradycją jest, aby podczas corocznego ramadanu kupić najnowszą edycję świętej księgi, mimo kilku lub kilkunastu wydań księgi w domu. Czas ramadanu to także czas, w którym wspiera się biednych.

Ramadan kończy się świętem Eid-ul-Fitr, kiedy to muzułmanie zgodnie z tradycją wydają ucztę.

Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20051005234922695