Chińskie oblicza Jezusa Chrystusa

wto, 18 paź 2005, 14:00:48

Autor: Jerzy Piątek

Od dziś w Muzeum Etnograficznym w Warszawie można będzie oglądać wystawę poświęconą ikonografii oblicza Chrystusa, począwszy od VII wieku aż po czasy współczesne. W salach muzealnych zgromadzono obrazy dotyczące osoby Jezusa wykonane na papierze, jedwabiu, porcelanie, fotografiach, z wycinków papieru i w technice batiku.

Wystawa ma na celu przybliżenie tematyki recepcji chrześcijaństwa w Chinach na przykładzie ikonografii oblicza Jezusa Chrystusa. W oddzielnych blokach tematycznych zostały omówione próby przepowiadania orędzia Dobrej Nowiny w Chinach. Obejmują one okres nestorianizmu, misje Jezuitów, jak również nowożytne misje protestanckie i katolickie z przełomu XIX i XX wieku oraz czasy współczesne (szczególnie po rewolucji kulturalnej).

Wystawa składa się z następujących prac i obszarów tematycznych: batiki powstałe w Amity Christian Art Center w Nanjing, tkaniny ścienne z motywami chrystologicznymi, utkane według sposobu i techniki narodu Tujia, stanowiącego mniejszość etniczną w Chińskiej Republice Ludowej, tradycyjne malarstwo wykonane tuszem, duże i małe wycinanki przede wszystkim znanych protestanckich artystek jak Fan Pu, He Zhenli, He Qi i Lu Wei, talerze porcelanowe z warsztatu Tao Fong Shan w Hongkongu, przykłady sztuki katechetycznej misjonarzy z pierwszej połowy XX wieku, antychrześcijańskie ryciny dotyczące tematu Jezusa Chrystusa z czasów epoki Qing (1644-1912), ilustracje z dzieł znanych chińskich misjonarzy z XVII wieku, jak na przykład Johanna Adama Schall von Bella, Guilio Aleni, Joao da Rocha. Na wystawie zobaczymy również kopie ważnych świadectw z historii misjonarstwa w Chinach, szczególnie misji nestorian z czasów dynastii Tang (618-906), drzeworyty He Qi i Qian Zhusheng oraz wybrane chińskie i zachodnie książki dotyczące tematu Jezusa Chrystusa w Chinach.

Wystawa "Cińskie oblicza Jezusa Chrystusa" została zorganizowana przy współpracy sinologicznego Instytutu Monumenta Serica Księży Werbistów w Sankt Augustin koło Bonn, China – Zentrum z Niemiec, Prowincjalnego Sekretariatu ds. Misji Księży Werbistów w Polsce oraz Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Ekspozycję będzie można oglądać do 15 stycznia 2006 roku.Źródło: Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20051018140048899