Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

ŚRK wzywa o zaprzestanie konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie

Otwarty konflikt zbrojny pomiędzy Izraelem, a Libanem budzi coraz więcej obaw u społeczności międzynarodowej. Toczone walki mogę przerodzić się w prawdziwą wojnę, w którą zostaną włączone kolejne państwa pozostające obecnie bezstronne. Ciężką sytuacje na Bliskim Wschodzie dostrzegła również Światowa Rada Kościołów, która wezwała do zaprzestania walk ochrony. W apelu wydanym 15 lipca w Genewie kościoły chrześcijańskie domagają się natychmiastowego zawieszenia broni.

"Wzywamy do zakończenia działań przemocy i potępiamy niszczenie dróg, mostów i szlaków kolejowych, a także blokadę morską Libanu i sytuację, jaka wytworzyła się w strefie Gazy" – możemy przeczytać w oświadczeniu ŚRK.

Sygnatariusze apelu domagają się również ochrony ludności cywilnej, co chyba jest najistotniejszym punktem deklaracji. "Domagamy się, aby bezwarunkowo i zgodnie z przepisami prawa międzynarodowego, strony konfliktu chroniły ludność cywilną, zarówno palestyńską, jak i izraelską".- Powiedział ks.Kobia

Według władz ŚRK wyjściem z „diabelskiego kręgu” i zachowaniem pokoju może być dialog w duchu wzajemnej tolerancji i miłości oraz respektowanie prawa międzynarodowego.


Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20060717153824378

No trackback comments for this entry.
ŚRK wzywa o zaprzestanie konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie | 5 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
ŚRK wzywa o zaprzestanie konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie
medieval_man pon, 17 lip 2006, 16:50:38
Bartek: co to znaczy, ze Światowa Rada Kościołów wezwała do zaprzestania walk ochrony? W moim pojeciu to nie jest otwarty konflikt zbrojny pomiędzy Izraelem, a Libanem, ale atak Izraela na muzułmańskie bazy terrorystyczne prowadzone przez Hamas i Hezbollah na terenie (niestety coraz mniej) chrześcijańskiego Libanu. Od dłuższego czasu do Libanu zjeżdzają się masowo i osiedlają tam Plaestyńczycy i Syryjczycy głownie związani z radylalnymi ugrupowaniami stawiającymi sobie za cel zniszczenie Izraela i propagowanie islamu. W związku z tym, w panstwie, w którym niedawno wspolnie ze zobą żyli muzułmanie z chrześcijanmi w proporcjach mniej więcej 1:1 teraz znakomitą większość stanowią muzułmanie i to wojowniczy muzułmanie pragnący uczynić z Libanu panstwo muzułmańskie. Liban nie ma niesttey żadnego wpływu na szyicki ruch Hezbollah, który prowokując Izrael, ostatnio przez porwanie dwóch izraeklskich żołnierzy ma najprawdopodobniej na celu zdestabilizowanie sytuacji w Libanie i całkowite jego przejście pod kontrolę przymierza Iran-Syria. Efektem ma być moim zdaniem usprawidliwienie reakcji Syrii i Iranu wobec Izraela, co jak wskazują wypowiedzi państw UE, głównie Francji, może się powieść. Siły zbrojne Libanu w oficjalnej wypwoiedzi 15 lipca odmówiły wzięcia udziału w tym co dzieje się pomiędzy "izraleskim młotem a syryjsko-irańskim kowadłem" To, że ŚRK wzywa do pokjowego rozwiązania konfliktu, to chwalebne i poobożne. Czy jednak ŚRK wzywała kiedykolwiek islamskich ekstremistów do nie posługiwana się chrzesijańskim Libanem jako pretekstem do wywołania wojny?

---
Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii, rozumienia, które wychodzą poza klasyczną fundamentalistyczną interpretację

 
ŚRK wzywa o zaprzestanie konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie
kubiak wto, 18 lip 2006, 08:08:28
Jestem za walką z terroryzmem, ale tak się z nim walczyć nie powinno. Izrael zniszył infrastrukturę libanu i zabił wielu cywilów. Działali przeciw Hezbollahowi. Tyle, że Hezbollah nie jest oficjalną armią Libanu, więc wojsko izraelskie zrównało się poziomem do Hezbollahu. Akurat teraz gdy Liban zaczął być wpełni niepodległy, po opuszczeniu przez wojska Syryjskie, musiał go zaatakować Izrael. Zastanawia mnie czy Izrael zna jakieś sposoby rozwiązywania konfliktów, które nie są siłowe. Coś mi się wydaje, że Izrael i USA chca przejąć kontrolę nad całym bliskim wschodem. I jak na razie im się to udaje. Hezbollah można było wyniszczyć przy pomocy służb specjalnych, likwidując tylko i wyłącznie ich bazy.
 
ŚRK wzywa o zaprzestanie konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie
Maciek wto, 18 lip 2006, 20:44:15
Pozwolę sobie przypomnieć treść wypowiedzi prezydenta Libanu: 1. Liban jest strefą KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ - a nie wojny, ergo: prezydent Libanu nie uznał działań Izraela za napaść na Liban! 2. Prośba do społeczności międzynarodowej o pomoc w usunięciu z Libanu... Hezbollahu!!! A nie Izraela!!! 3. Wezwanie do społeczności arabskiej, żeby wreszcie zrobili "z tym" porządek. Z kontekstu wynikało, że chodzi o importowaną z Iranu rewolucję islamską. Hezbollah od początku lat 80-tych okupuje południe Libanu. Jeśli Izrael rozbije jego bazy, to wojsko libańskie wyrzuci go, a strefę zajmą siły międzynarodowe. Warto zauważyć, że Izraela nie potępiła nawet antyizraelska UE. Hezbollah jest finansowany przez Iran i obecny konflikt jest próbą sił przed prawdziwą wojną. Lewacka ŚRK jak zawsze wyrwała się jak Filip z konopii. P.S. Jeśli nie tak, to jak? Fundując majątki terrorystom?

---

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń