Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Komentarz do oświadczenia baptystów

Polemiki

Oświadczenie "Grona członków Kościoła Baptystycznego w Polsce w sprawie sporu kreacjonistyczno-ewolucjonistycznego miało być wysłane do Gazety Wyborczej jako odpowiedź na wypowiedź arcybiskupa Życińskiego (GW, dn. 2006-10-13), który w celu zdyskredytowania poglądów Inteligentnego Projektu (ID) przypisał tą teorię odrzucającemu teorię ewolucji środowisku baptystów z południowych rejonów USA". Uważałem i nadal uważam, że Kościół Baptystów w Polsce powinien odciąć się od takiego postawienia sprawy i to zarówno ze względu na dobro Kościoła jak i ID.1. Jeśli ID zostanie przypisane w Polsce do "tych fundamentalistycznych oszołomów - baptystów" to będzie to ze stratą dla ID i uczciwej dyskusji.

2. Kościół Baptystów niezależnie od poglądów poszczególnych członków nie przyjmuje jednoznacznych stanowisk w zakresie nauk przyrodniczych. Inaczej stalibyśmy się grupą "oszołomów", którzy są w opozycji do nauki. Kościół winien natomiast zachęcać do uczciwej dyskusji zwolenników ewolucji i ID.

O ile wiem w Kościele Baptystów są przedstawiciele obydwu poglądów na „naukowość” tzw. „teorii ewolucji” i tak zostawmy - jako baptyści szanujemy wolność sumienia poszczególnych członków - czego dajemy wyraz w oświadczeniu. Ja osobiście jestem zwolennikiem ID ale nie mam obaw by podać rękę tym którzy mają inne zdanie.

Ponadto, arcybiskup Życiński pokazuje swoją ignorancję przypisując ID baptystom. Stan faktyczny jest zupełnie inny; wśród jej twórców są katolicy (np. Behe), prezbiterianie (Dembski), a nawet mormoni (Jonathan Wells) i prawdopodobnie ateiści (Kenyon). Jedynym, którego znam, przedstawicielem Kościoła Baptystów, który wniósł swój oryginalny wkład jest prof. W. Gitt. A więc wypowiedź Życińskiego jest bezczelnym kłamstwem i nadużyciem w uczciwej dyskusji. Tym bardziej, że z pewnością jest świadomy stanowiska Christopha Kardynała Schönborna z Wiednia, wielu świeckich katolików oraz prawdopodobnie przychylnej opinii o ID obecnego papieża.

Publikacja tego oświadczenia bez odniesienia się do wypowiedzi biskupa Życińskiego jest niecelowa, a nawet myląca, jeśli chodzi o intencje, wszystkich ją podpisujących.

Pozdrawiam

Adam CenianOpcje Artykułu

Komentarz do oświadczenia baptystów | 5 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Komentarz do oświadczenia baptystów
mateusz pon, 27 lis 2006, 12:21:00
"Bezczelnym kłamstwem"? Śmiem wątpić. Co najwyżej nieprawdą. Kłamstwo to nieprawda głoszona świadomie. Czy biskup miał świadomość tej nieprawdy? Myślę, że powinien Pan spokojniej osądzać wypowiedzi drugich osób. Szczególnie jako chrześcijanin.

---
Mateusz

 
Komentarz do oświadczenia baptystów
+Acen99 śro, 29 lis 2006, 13:21:59
Myślę, że pytanie winno być skierowane do niego osobiście. Być może występuje on tutaj jako rzecznik teorii o istnieniu elementów prawdy w każdej mitologii (legendzie). Czy akurat dobrze odczytał element prawdy w tych legendach? Nie wiem, nie jestem specjalistą „smokologii stosowanej”.

Niemniej, niezależnie od odpowiedzi na powyższe reakcja ta jest nieuczciwa; nie przekreśla to jego kwalifikacji w dziedzinie genetyki. Mnie raczej boli jego nacjonalizm ale nie przekreślam go jako specjalisty. Choć wiem, że jak każdy człowiek jest omylny, jak wyżej.
 
Komentarz do oświadczenia baptystów
Oless śro, 29 lis 2006, 23:09:33
www.heveliusforum.org

Fajna stronka. Spodobała mi się. Aż żal ze nie studiuję w Gdańsku gdzie macie taki zestaw literatury w temacie nauka-wiara.

---
"..taka jest moja koncepcja, tak ja to widzę.."

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń