Polacy przeciwni duchownym-donosicielom

pią, 5 sty 2007, 11:54:17

Autor: Izabela Okrój-Hernik

Z badania TNS OBOP przeprowadzonego na zlecenie "Dziennika" wynika, że dwóch na trzech Polaków uważa, że duchowny, który współpracował z SB nie może być hierarchą kościelnym, a abp Stanisław Wielgus powinien zrezygnować z objęcia funkcji metropolity.

41 procent respondentów przyznało, że abp Stanisław Wielgus powinien zrezygnować z funkcji metropolity warszawskiego po wyjaśnieniu zarzutów dotyczących współpracy z SB. W opinii 26 procent duchowny powinien zrezygnować z funkcji już teraz, a co piąty ankietowany przyznał, że abp Wielgus nie powinien rezygnować. 13 procent Polaków nie miało w tej sprawie opinii.

Zdecydowana większość badanych – 73 procent stwierdziła, że jeśli abp Wielgus nie zrezygnuje ze swojej funkcji, powinien go odwołać Watykan. 18 procent ankietowanych była przeciwnego zdania w tej sprawie.

Zdaniem 67 procent respondentów duchowny, który współpracował z SB nie może pełnić wysokich funkcji w hierarchii kościelnej. 22 procent miało odmienną opinię.

Ankietowanych zapytano również, czy poszliby do spowiedzi, gdyby wiedzieli, że ksiądz, który jest spowiednikiem, był współpracownikiem SB. 48 procent badanych przyznało, że nie poszłoby do spowiedzi. 26 procent Polaków twierdzi natomiast, że ten fakt w ogóle im nie przeszkadza.

48 procent respondentów nie ma nic przeciwko temu, aby duchowny, który współpracował z SB udzielał ślubu lub też chrzcił dzieci. 15 procent badanych przyznało, że nie wyraziłoby na to zgody.

Badanie TNS OBOP przeprowadzone na zlecenie „Dziennika” zrealizowano 4 stycznia na reprezentatywnej grupie 1.000 osób.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20070105115417987