Boże Narodzenie w Kościołach Wschodnich

śro, 7 sty 2009, 01:43:37

Autor: Mirosław Miarczyński

"Ikona Narodzenia Chrystusa jest znakomitym przykładem pokazywania przez ikonografię bizantyjską w jednym przedstawianiu kilku zdarzeń. Nie przeszkadza to odczytywać poszczególne sceny w porządku chronologicznym. Na pierwszym planie, przedstawianym u dołu ikony, widzimy kąpiel Dzieciątka i sprawiedliwego Józefa siedzącego na uboczu, na drugim Matkę Bożą leżącą na posłaniu przed grotą i Dzieciątko w żłobku. Dalej, na trzecim planie, za wzgórzem znajdują się Mędrcy ze Wschodu oraz aniołowie, idący zwiastować pasterzom nowinę. W taki sposób ikona bardzo dokładnie przedstawia ewangeliczną opowieść o Narodzeniu. " (Jarosław Charkiewicz, Ikonografia świąt z liczby dwunastu). Dziś Boże Narodzenie obchodzą chrześcijanie z Kościołów Wschodnich.

Wierni Kościoła Prawosławnego, w związku ze stosowaniem kalendarza juliańskiego, obchodzą święta Bożego Narodzenia 7 stycznia. Są one poprzedzone Wigilią, która rozpoczyna się od modlitwy i łamania się prosforą. Prawosławni świętują trzy dni, w czasie których w cerkwiach odprawiane są uroczyste nabożeństwa. Pierwszego dnia wspominane jest narodzenie Chrystusa, drugiego - życie Matki Boskiej, a trzeciego - św. Szczepana. W świątyniach wystawiana jest wyjątkowa ikona przedstawiająca narodzenie Chrystusa. W tradycji wschodniej kultywowane jest również wspólne kolędowanie oraz obdarowywanie się prezentami, które przynosi ważny w prawosławiu święty Mikołaj.

W pierwszy dzień świąt po południu odprawiana jest uroczysta wieczernia Bożego Narodzenia. Drugi dzień jest w całości poświęcony Matce Bożej - jest to najstarsze święto maryjne obchodzone w kościołach wschodnich, jego ślady można znaleźć już w V wieku. Trzeci dzień świąt jest poświęcony świętemu Szczepanowi. Trzydniowe święta symbolizują udział Trójcy Świętej w dziele zbawienia. Cały okres świąteczny trwa 11 dni - w tym czasie nie obowiązuje przestrzeganie dni postnych. W okresie tym wierni prawosławni pozdrawiają się słowami: „Christos rożdajetsia – sławitie jeho” (Chrystus się rodzi – wychwalajcie Go).


Polska.pl, Cerkiew.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20070107014337672