Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Święto Reformacji w Lublinie

Społeczność Chrześcijańska Hosanna w Lublinie serdecznie zaprasza na obchody Święta Reformacji przypadającego 31 października. Z tej okazji w Lublinie będzie można obejrzeć film pt. Luter oraz wziąć udział w panelu dyskusyjnym pt. Wpływ Reformacji na współczesne dylematy wiary.
Wśród panelistów: Ks. dr Dariusz Chwastek - proboszcz Parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Lublinie oraz adiunkt w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie; Ks. dr Sławomir Pawłowski – adiunkt w Instytucie Ekumenicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie; Pastor Andrzej Bajeński - Prezbiter Naczelny Wspólnoty Kościołów Chrystusowych w RP oraz wykładowca w Warszawskim Seminarium Teologicznym. Moderatorem dyskusji będzie Radosław Głowacki - pracownik Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Akademickiego odpowiedzialny za organizację spotkań dyskusyjnych z tematyki społecznej i religijnej.

TERMIN: 31 października 2007r. (środa)
CZAS: godz. 17.00 (projekcja filmowa), godz. 19.00 (panel dyskusyjny)
MIEJSCE: Dom Kultury LSM (Kino Grażyna), Lublin, ul. Wallenroda 4a

WSTĘP WOLNY!!! :: WSTĘP WOLNY!!! :: WSTĘP WOLNY!!! :: WSTĘP WOLNY!!!

WIĘCEJ: www.luter.pl/film; www.hosanna.lublin.pl (aktualności)

O FILMIE: Film Luter opowiada o decydującym fragmencie życia Marcina Lutra - zakonnika i profesora uniwersytetu w Wittenberdze, który jako pierwszy publicznie wystąpił przeciw nadużyciom Kościoła. Obraz jest zabawny i klasyczny, nie obala mitu o mnichu bez skazy. Luter jako heroiczny bohater jest przystojny i prawy, silny i odważny, a do tego pobożny i męski... Film opowiada dobrze znaną historię życia reformatora, począwszy od wstąpienia do klasztoru augustianów, poprzez okres studiów teologicznych i bunt przeciwko instytucji odpustów, wystąpienie na sejmie w Wormacji w 1521 roku, aż do przedłożenia cesarzowi Wyznania Augsburskiego w 1530 roku.

Swoje reformatorskie spojrzenie Luter przedstawił w postaci 95 tez przybitych do drzwi katedry w Wittenberdze 31 października 1517 roku. Wyjęty spod prawa przez cesarza Karola V i obłożony klątwą przez papieża Leona X nie zaprzestał swej działalności mającej na celu odnowę Kościoła. Luter głosił, że Biblia jest najwyższym autorytetem w sprawach wiary i życia chrześcijańskiego i nie może ona podlegać dogmatycznym interpretacjom, ani papieża, ani instytucji Kościoła, człowiek jest usprawiedliwiony jedynie dzięki łasce przez wiarę, a każdy wierzący ma bezpośredni dostęp do Boga. Popierany przez elektora saskiego Fryderyka Mądrego i opozycję kościelną zainicjował i stał w centrum wydarzeń historycznych swoich czasów.

Warto podkreślić świetną grę aktorską Brytyjczyka Josepha Fiennesa, znanego chociażby z tytułowej roli w Zakochanym Szekspirze. Film, sądząc po recenzjach, spotkał się z życzliwym przyjęciem krytyków na świecie, ale niestety do tej pory nie był wyświetlany w polskich kinach, ani nie jest dostępny w wypożyczalniach, więc jest to jedna z niewielu okazji, żeby go obejrzeć. Z pewnością warto sięgnąć po to, co tak hojną ręką rozdaje reżyser. Choćby z ciekawości.

Reżyseria: Eric Till; Scenariusz: Camille Thomasson, Bart Gavigan; Zdjęcia: Robert Fraisse; Muzyka: Richard Harvey; Scenografia: Christian Schafer, Ralf Schreck; Produkcja: Niemcy 2003; W rolach głównych: Joseph Fiennes, Alfred Molina, Uwe Ochsenknecht, Torben Liebrecht, Bruno Ganz, Jonathan Firth, Maria Siomn, Benjamin Sadler; Czas trwania: 120 minut; Film od lat 15!

ZAPRASZAMY :: ZAPRASZAMY :: ZAPRASZAMY :: ZAPRASZAMYŚwięto Reformacji w Lublinie | 12 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Święto Reformacji w Lublinie
robaczek2 pon, 29 paź 2007, 22:41:37

Wychodze z zalozenia ze prawda jest jedna i moim subiektywnym zdaniem fragmenty wyroznione tlustym drukiem sa klamstwem. Takie jest moje zdanie za ktore bede odpowiadal przed Stworca. Zdanie autora artykulu odnosnie wyroznionych fragmentow jest przeciwne. Jest oczywiste, ze jednego z nas czeka blogoslawienstwo a drugiego przeklenstwo. Trudno ryzykuje.

" Film Luter opowiada o decydującym fragmencie życia Marcina Lutra - zakonnika i profesora uniwersytetu w Wittenberdze, który jako pierwszy publicznie wystąpił przeciw nadużyciom Kościoła. Obraz jest zabawny i klasyczny, nie obala mitu o mnichu bez skazy. Luter jako heroiczny bohater jest przystojny i prawy, silny i odważny, a do tego pobożny i męski...

Wyjęty spod prawa przez cesarza Karola V i obłożony klątwą przez papieża Leona X nie zaprzestał swej działalności mającej na celu odnowę Kościoła.

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń