Bożonarodzeniowe kazania o ludzkiej godności

wto, 25 gru 2007, 23:58:57

Autor: Łukasz Godzwoń

"Pasterskie" kazania polskich biskupów skupiały się na godności ludzkiej. Ks. abp Życiński apelował do mediów i rządzących o uczciwą dyskusję etyczną. Kardynał Dziwisz zapraszał do życia społecznego wszystkich zmarginalizowanych. Abp Kazimierz Nycz w podwarszawskiej parafii św. Szczepana w Raszynie pochwalił ofiarność znanego polskiego boksera, Przemysława Salety. - Oddaje własną nerkę swojej córce po to, żeby ona mogła żyć. (...) Jest to piękna ofiara tego, że potrafimy się dzielić tym, co Bóg nam dał - zauważył hierarcha.

Chodzi o godność takiego embrionu, który znajduje się w takim stadium, przez które każdy z nas przechodził – przekonywał ks. abp Życiński.

Zdaniem abp Życińskiego, w dyskusjach prowadzonych ostatnio w Polsce na temat zapłodnienia in vitro można odnieść wrażenie, „że tu nie ma żadnego problemu, tylko konserwatywny Kościół chce utrudniać życie człowiekowi”.

Metropolita przypomniał, że na zarodek ludzki, który „mimo woli powstaje nadliczbowo" podczas zapłodnienia in vitro, polscy lekarze w znowelizowanym kodeksie etyki lekarskiej używają określenia - ludzie w stadium embrionalnym, a Amerykańska Akademia Nauki w oświadczeniu z 2002 r. w odniesieniu do tych embrionów używa określenia - rozwijające się istoty ludzkie.

-Więc to nie jest tylko kwestia czyichś marzeń i tęsknoty za tym, żeby to nie było przypadkowe adoptowane dziecko, tylko żeby miał ten sam rys twarzy jaki ma tatuś. To jest kwestia także kilku zarodków, które - przy obecnym podporządkowywaniu podobnych procedur laboratoryjnych zasadom komercji - tworzone są w praktyce w prawie każdej klinice, gdzie przeprowadza się podobne zapłodnienie i później pozostają zamrożone w ciekłym azocie – powiedział.

"Nie można zastąpić związku kobiety i mężczyzny innym związkiem" – powiedział metropolita warszawski. - Bóg stał się dzieckiem, które potrzebuje rodziny - takiej rodziny, jaką Bóg ustanowił na początku stworzenia - "mężczyzną i niewiastą stworzył ich", aby podkreślić ważność ustanowionej przez Boga instytucji jaką jest rodzina - mówił abp Nycz.

Dlatego też - zaznaczył hierarcha - Bóg przychodzi na świat w Rodzinie Nazaretańskiej Józefa i Maryi, żeby nam tu i teraz powiedzieć, jak rodzina jest ważna i niezastąpiona. - I stąd też nie wolno człowiekowi podejmować żadnych prób, aby związek sakramentalny mężczyzny i kobiety zastąpić wszelkim innym związkiem, jak czasami mamy tego przykłady we współczesnym świecie i we współczesnej Europie - podkreślił abp Nycz.

Abp Nycz pozytywnie ocenił politykę prorodzinną państwa, która - jak zaznaczył - w ciągu ostatnich dwóch lat drgnęła, kiedy uświadomiono sobie znaczenie rodziny, a zwłaszcza dostrzeżono problem dzietności w rodzinie. - To także jest troska o dziecko - ta troska o dziecko, której nas uczy Betlejem -podkreślił arcybiskup.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20071225235858488