Rezygnacja archimandryty Gabriela - komunikat rzecznika prasowego Kościoła prawosławnego w Polsce

wto, 8 kwi 2008, 11:17:00

Autor: Gość serwisu

Mianowany na biskupa gorlickiego archimandryta Gabriel, w trakcie uroczystości świątecznych święta Zwiastowania Bogurodzicy w monasterze w Supraślu (7 kwietnia wg. starego kalendarza), ogłosił swoją rezygnację z przyjęcia święceń biskupich. Stwierdził, iż czuje się niegodny ich przyjęcia. Przedstawiamy treść komunikatu, jaki wydał po rezygnacji archimandryty rzecznik prasowy PAKP, ks. Henryk Paprocki.

Każdy chrześcijanin sam podejmuje decyzje odnoszące się do jego drogi życiowej i ma niezbywalne prawo do rezygnowania z różnych stanowisk, jeśli uzna – na przykład – że przekraczają one jego możliwości lub pozostają w sprzeczności z jego rozumieniem własnej niegodności. W historii Kościoła wielokrotnie zdarzały się rezygnacje biskupów, a nawet patriarchów, ze swoich stanowisk, lub też odmawianie ich przyjęcia. W tym sensie rezygnacja ojca archimandryty Gabriela z godności biskupa gorlickiego nie jest czymś wyjątkowym.

O dalszej drodze życiowej ojca archimandryty Gabriela zadecyduje Sobór Biskupów, który zbierze się w najbliższym czasie.

ks. Henryk Paprocki
rzecznik prasowy PAKP

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20080408111744579