Festiwal Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce - rozpoczęty

pon, 26 maj 2008, 12:12:08

Autor: Gość serwisu

Ponad 40 chórów wystąpi w ciągu całego tygodnia na festiwalu muzyki cerkiewnej w Hajnówce (woj. podlaskie). Takie święto cerkiewnego śpiewu odbywa się jak co roku w okresie wielkanocnym w cerkwi św. Trójcy.

Festiwal rozpoczął się uroczystym nabożeństwem celebrowanym przez metropolitę Sawę, zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i koncertem inauguracyjnych ubiegłorocznych laureatów.

- Rokrocznie, przepełnieni szczególna radością, zbieramy się w Hajnówce, by śpiewem cerkiewnym zjednoczyć się z Bogiem – mówił do zebranych kilku tysięcy ludzi metropolita Sawa. - Rozpoczynamy kolejny festiwal w Hajnówce, który jest jedynym festiwalem tego rodzaju nie tylko w Polsce, a i na całym świecie. Dzisiaj inaugurujemy niejako muzyczną liturgię łączącą nas z Bogiem. (…) Wspólne śpiewanie tu, w Hajnówce, ma duże znaczenie. Wspólnie śpiewamy hymny Panu, bo nasz głos z Hajnówki, to głos miłości. Ta pieśń miła jest Bogu i jego Cerkwi, wszystkim tym, którzy lubią Boga i lubią Cerkiew. Dlatego festiwal się rozwija. Tego mamy pewność, bowiem z nami jest Bóg, ufajmy mu. Świadczy o tym żywotność festiwalu Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. Nie ważne jak nazywamy, ale na festiwal od prawie 30 lat spieszą do Hajnówki chóry nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Nie sprowadzają ich tu prestiżowe nagrody, nie liczą na artystyczną promocję, bo świat artystyczny nie zawsze dostrzega znaczenie tych dni, które odbywają się w tym soborze. Chóry biorące udział w festiwalu, odpowiadają na wołanie serca człowieka wiary.

Wspaniała architektura soboru św. Trójcy w Hajnówce i rewelacyjna akustyka tej świątyni przyciąga nie tylko chóry z niemal całej Europy, ale rzesze publiczności różnych wyznań, z odległych miejsc w kraju. Zdaniem wykonawców, w hajnowskim soborze śpiewa się bardzo lekko. Jest to niewątpliwie zasługą architekta i budowniczych cerkwi. W tym roku, wśród licznych gości koncertu inauguracyjnego znalazł się prof. Aleksander Grygorowicz z Poznania, architekt soboru św. Trójcy w Hajnówce. - Cieszymy się z pana obecności i dziękujemy za wspaniałe dzieło – zwrócił się do prof. Grygorowicza ks. mitrat Michał Niegierewicz, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, organizowany z błogosławieństwa Kościoła prawosławnego w Polsce, odbywa się w dniach 25-31 maja br.. W tym czasie, każdego dnia, w soborze św. Trójcy w Hajnówce trwają przesłuchania konkursowe chórów. Wystąpią wykonawcy zarówno, z Polski, jak i zagranicy, chóry dziecięce, młodzieżowe, parafialne, ale też chóry profesjonalne, zespoły wokalne i świeckie na co dzień nie związane z muzyka cerkiewną. Do Hajnówki zawitają goście z Mołdawii, Rosji, Niemiec, Białorusi, Czarnogóry i Litwy.

Równolegle z festiwalem odbywać się będą imprezy towarzyszące – w Hajnowskim Domu Kultury będzie mieć miejsce wystawa o prawosławiu we Włoszech, a goszczące chóry z zagranicy wystąpią na koncertach w Warszawie, Bielsku Podlaskim i innych miejscowościach Podlasia.

Festiwal zakończy się w sobotę ogłoszeniem wyników konkursu i dwoma koncertami galowymi – w Hajnówce i w Białymstoku.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20080526121209226