Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Symbolika religijna w sejmie

Jarosław Gowin byłby skłonny powiesić gwiazdę Dawida obok katolickiego krzyża. Poseł PO polemizuje z przewodniczącym SLD, Grzegorzem Napieralskim, który apeluje o zdjęcie krzyża z sali sejmowej i miejsc publicznych. Napieralski chce też wypowiedzieć konkordat i zakazać politykom pojawiania się na Mszach świętych, chyba że robią to całkowicie prywatnie.
„Pluralizm religijny, pluralizm światopoglądowy jest czymś bardzo cennym i wpisanym w polską tradycję, w tradycję jagiellońską, w tradycję, o której tak pięknie mówił i pisał Jan Paweł II" - mówił w radiu RMF poseł PO Jarosław Gowin. I dodał: sali sejmowej bez krzyża już sobie nie wyobrażam. "Obecność tego krzyża w niczym nie powinna naruszać czyichkolwiek uczuć".

„Polska jest krajem w 90 procentach katolickim, w związku z tym pewnie trzeba by było o tym dłużej porozmawiać, ale ja bym tego nie wykluczał" – nawiązał do symboli prawosławnych i żydowskich.

W Polsce, w przeciwieństwie do większości parlamentów zachodniej Europy w sejmie jeszcze nie zasiadają wyznawcy judaizmu. Jest natomiast kilku posłów prawosławnych, którym krzyż katolicki nigdy nie przeszkadzał. Większość posłów lewicy z szacunkiem przyjmowała Jana Pawła II w sejmie i nie zgłaszała obiekcji do znaku krzyża.


Opcje Artykułu

Symbolika religijna w sejmie | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Symbolika religijna w sejmie
reguly pon, 16 cze 2008, 17:15:30

> W Polsce, w przeciwieństwie do większości parlamentów zachodniej Europy w sejmie jeszcze nie zasiadają wyznawcy judaizmu. Jest natomiast kilku posłów prawosławnych, którym krzyż katolicki nigdy nie przeszkadzał. Większość posłów lewicy z szacunkiem przyjmowała Jana Pawła II w sejmie i nie zgłaszała obiekcji do znaku krzyża.

Czy brak obiekcji jest roznoznaczne z wyrazeniem zgody? Jesli wisi krzyz to czy obok moze wisiec tzw. Gwiazda Dawida lub symbole innych wyznan? Czy wystarczylo by ku temu "brak obiekcji" czesci katolickich poslow czy wymagaloby to ich akceptacji... a moze brak sprzeciwu? Jesli mamy na terenie kraju kilkadziesiat  zarejestrowanaych kosciolow, kilku ruznych wyznan to czy jako, ze parlament reprezentuje caly narod, nie powinny wisiec symbole kazdego z nich? A moze wowczas jednak zaden?

Zapraszam do szerszej dyskusji tutaj:

http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?forum=10&showtopic=164131

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 
Symbolika religijna w sejmie
Anh nie, 22 cze 2008, 10:38:47

Krzyż nie powinien wisieć w polskim Sejmie.

Zawieszono go nocą, po zakończeniu posiedzenia klubu AWS, a dzięki zainstalowanym stale w gmachu Sejmu kamerom cała Polska mogła widzieć w przekazach telewizyjnych, jak jeden z posłów zawiesza symbol i następnie efektownie spada z drabiny, przy okazji demolując część framugi drzwi. Ale nie ma marszałka, który odważyłby się go zdjąć.

W sprawie krzyża w Sejmie złamano prawo. Jeśli jest rozdział państwa od Kościoła, to symbole religijne powinny być tam, gdzie jest miejsce kultu, a nie w urzędach, czy instytucjach państwowych, dlatego że w parlamencie, i to jest najlepszy przykład, są parlamentarzyści wierzący, niewierzący i innych wyznań. Religia i to, w co ktoś wierzy, to jego prywatna sprawa.

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń