Biskupi odcinają się od kompromisu "in vitro"

pon, 29 gru 2008, 02:26:15

Autor: Maria Czerw

Kolejni hierarchowie wycofują się z przypisywanego im masowo  przez media „poparcia” dla „kompromisu in vitro”. Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz przywołał  w swojej homilii na Nowym Bieżanowie  słowa Jana Pawła II: "wszelkie formy zapłodnienia poza organizmem matki - zapłodnienia in vitro - są moralnie niegodziwe". Biskup Stefanek oburzony jest matactwem mediów.


- Kościół głosi, że ludzkie życie jest święte i nienaruszalne, ponieważ jego źródłem i celem, do którego zmierza, jest Bóg. Życie ludzkie, które już zaistniało, ma prawo do dalszego rozwoju zgodnie ze swoją naturą, i dlatego niszczenie go jest zawsze niemoralne - mówił metropolita krakowski, który w niedzielę uczestniczył w poświęceniu kościoła i ołtarza w Nowym Bieżanowie, dzielnicy Krakowa.

Jak zaznaczył kardynał Dziwisz, metoda in vitro sprzeciwia się również godności ludzkiej, zarówno rodziców, jak i poczętego dziecka, ponieważ dziecko zostaje powołane do życia poza aktem małżeńskim jako znakiem wzajemnej miłości.

- Parlamentarzyści, zgodnie ze swoim sumieniem, powinni bronić godności aktu poczęcia życia ludzkiego i jego istnienia, a nie szukać kompromisów, na które nie ma miejsca w dziedzinie moralności - podkreślił.

Kardynał Dziwisz podziękował wszystkim rodzinom "za ich trud, za ofiarność, za otwarcie na przyjęcie nowego życia". - Zdajemy sobie sprawę, z iloma problemami boryka się dzisiejsza rodzina. Stąd apel do wszystkich odpowiedzialnych za kształt naszego życia społecznego i politycznego, by nie szczędzili wysiłków w przychodzeniu z pomocą naszym rodzinom. Jak nieraz podkreślaliśmy, zdrowe rodziny to zdrowy naród - mówił do wiernych.

W kościołach w całej Polsce odczytano list biskupów, w którym napisali oni m.in., że zapłodnienie in vitro w żadnym wypadku nie jest moralnie dozwolone.

Biskup Stanisław Stefanek nazwał matactwem próby podpierania się autorytetem Kościoła przy tworzeniu prawa dotyczącego in vitro. Wiceprzewodniczący Rady do spraw Rodziny Episkopatu Polski przewodniczył w Niedzielę Świętej Rodziny Mszy świętej w łomżyńskiej katedrze. Przestrzegł, że próba ustalania prawa ponad życiem, rodziną i człowiekiem to największe bluźnierstwo przeciwko Bogu.

Biskup Stefanek przekonywał w homilii, że Kościół zdecydowanie odcina się od dyskusji na temat prawa dopuszczającego in vitro, czyli pozaustrojowego początku życia. Przypomniał, że w ostatnim czasie sporo zamieszania wywołuje temat udziału Kościoła w ustalaniu prawa dotyczącego warunków in vitro. Zwrócił uwagę, że Kościół nigdy nie uważa siebie za autora jakiegokolwiek prawa.

"To jest zupełnie inna filozofia prawa, inny sposób myślenia i próba podpierania się autorytetem Kościoła jest zwykłym matactwem, bo miesza się te dwa porządki" - przekonywał hierarcha. Dodał, że człowiek powinien być szafarzem życia i kapłanem miłości rodzinnej, a Kościół jest opiekuńczą matką, która pomaga każdemu pełnić jego misję i powołanie.

"Inne zdania na ten temat są zadufaną produkcją współczesnych cywilizacji i systemów parlamentarnych" - stwierdził biskup Stefanek. Podkreślił, że człowiek nie może traktować siebie jako źródła prawa i ustalać porządku życia, decydować, jak ma się ono zaczynać i w jakich warunkach można je skończyć.

Do obrony godności przekazywania życia ludzkiego, do poszanowania czystości małżeńskiej i do właściwego wychowywania w rodzinach wezwał abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, który przewodniczył uroczystej Mszy św. w archikatedrze św. Rodziny w Częstochowie, z okazji liturgicznych obchodów setnej rocznicy urodzin drugiego biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego. Odnosząc się do współczesnych czasów Metropolita częstochowski, że „ nowe czasy niosą nieraz w bardzo brutalny sposób nową wizję rodziny”.

Zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa jakie niesie nowa, laicka wizja rodziny- Na naszych oczach idzie do rodzin hedonizm, kult przyjemności, demoniczna siła gromadzenia mocnych wrażeń, która chce zniszczyć wyższe uczucia, życie duchowe. Tworzy się złe antyrodzinne prawa. Owocem złej wizji rodziny są: aborcja, eutanazja, „in vitro” oraz pokręcony, fałszywy humanizm - podkreślił abp Nowak.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20081229022614779