Metropolita Sawa: głowa Kościoła rzymskiego odwiedzi Rosję, i to szybko

czw, 8 sty 2009, 22:30:34

Autor: Maria Czerw

Metropolita Warszawy i całej Polski prognozuje, że papież odwiedzi Rosję, i to szybko. W obszernym wywiadzie dla Super Expressu władyka ustosunkował się do problematyki bioetycznej i kapłaństwa kobiet w Kościołach protestanckich.

 


- Czy głowa Kościoła rzymskiego odwiedzi kiedyś największy prawosławny kraj? – zapytał dziennikarz Super Expressu.  - Myślę, że odwiedzi. I to bardzo szybko – odpowiedział metropolita.

Kościół prawosławnym jest przeciwny in vitro. Abp Sawa potwierdził, że stanowisko co do problematyki bioetycznej - przede wszystkim do głośnych ostatnio kontrowersji w sprawie metody zapłodnienia in vitro  - jest zbieżne ze stanowiskiem Kościoła katolickiego.

Prawosławni bardzo dobrze wyrażają się o relacjach ekumenicznych w Polsce. Ale niepokoi ich kierunek, w którym zmierzają niektóre Kościoły protestanckie. - Te z nich, które wprowadziły kapłaństwo kobiet – uważa abp Sawa - same wyłączyły się z prac ekumenicznych. Bo na to nie pójdziemy ani my, prawosławni, ani katolicy. Problem zjednoczenia nie jest jednak kwestią ludzką - czas i sposób pozostawmy woli Boga. Teraz najważniejsze jest to, że ludzie ze sobą rozmawiają.

Metropolitę boli stereotypowe kojarzenie prawosławnych z „ruskimi”. - Nasi wierni spotykają się z określeniami: ruski, kacap – mówił władyka. To nie jest tak. Ja miałem trzydzieści lat, gdy pierwszy raz pojechałem do Moskwy. Jaki ze mnie kacap? Urodziłem się tutaj, tutaj się wychowałem - Polska to mój kraj.

W obszernym wywiadzie dla Gazety Wyborczej z 4 stycznia zwierzchnik Kościoła prawosławnego w Polsce przyznał się do kontaktu ze służbami bezpieczeństwa, zaprzeczył jednak świadomej współpracy.

Zwierzchnika PAKP niepokoi sposób przeprowadzania lustracji w Polsce.

„W to błoto wciągnąć można każdego. Wciągnięto naszych biskupów. Mnie samego także. Na pytanie, czy Cerkiew, na wzór Kościoła rzymskokatolickiego, powołała komisję do badania materiałów IPN, metropolita Sawa odpowiedział przecząco: Zdecydowaliśmy, że w cudzych grzechach grzebać nie będziemy, każdy odpowiada za siebie przed Bogiem.”

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20090108223032480