Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kardynał Dziwisz do PiS-u: Zło jest zorganizowane lepiej niż w innych czasach

— Z uznaniem i radością przyjąłem waszą prośbę o odprawienie tej Najświętszej Ofiary — mówił, witając delegatów na kongres PiS, metropolita krakowski — Jest to bowiem znak, że służbę Ojczyźnie pragniecie pełnić jako ludzie wiary. Z Ewangelii i z nauczania Kościoła chcecie czerpać światło, a z Eucharystii moc do rozwiązywania ważnych i trudnych spraw życia społecznego.

W Bożym prawodawstwie gwarancją mocy prawa są sankcje – zwracał się do polityków kardynał - związane z naruszeniem prawa. - Taką sankcją jest najpierw niepokój sumienia i nierozerwalnie z nim związana utrata szczęścia i duchowej odporności. Drugą sankcją jest brak Bożego błogosławieństwa dla tych, którzy praw Boga nie przestrzegają. Życie zaś bez Jego błogosławieństwa staje się jałowe i zmierza donikąd – tłumaczył metropolita.

Sprawiedliwość zamieniona w życie jest podstawowym warunkiem funkcjonowania społeczności – mówił ks. kard. Sprawiedliwość to troska o uczciwość, doceniająca każdego prawego człowieka. Sprawiedliwość to troska o ład i przejrzystość w życiu wspólnoty ludzkiej. Jako ludzie wierzący wiemy, że ta wartość płynie wprost z serca Boga. On jest Sprawiedliwością i dlatego wzywa do pełnej odpowiedzialności za każde nasze słowo, za każdą decyzję i czyn. Bóg jest też naszą mocą i nagrodą. Jego sprawiedliwość gwarantuje nam wytrwanie w zmaganiach o sprawiedliwość na ziemi

Metropolita Dziwisz nawiązał do antyewangelizacji: W zmaganiach z różnymi formami zła napotykamy bowiem na opór, jakże często zupełnie niezrozumiały, którego ludzkimi siłami nie można przełamać.

- Jezus nam przypomina – mówił z nadzieja kaznodzieja - że w oparciu wyłącznie o ludzkie wysiłki nie jest możliwe zwycięstwo dobra w naszym świecie. Do tego jest potrzebna interwencja Boga!

- Dziś, gdy zło jest zorganizowane lepiej niż w innych czasach – przekonywał abp  -  konieczność dostrzeżenia jego demonicznego wymiaru jest bardziej oczywista.

Nie wystarczy czynić dobro, trzeba zwracać uwagę na przeszkody – uwaza kardynał St. Dziwisz:

"Nie da się myśleć o jutrze naszej Ojczyzny i Europy jedynie od strony organizowania dobra. Należy mieć na uwadze również siły zła, które przeszkadzają w podejmowaniu wielu dobrych dzieł. Trzeba znać te siły i mieć świadomość, że zmierzenie się z nimi jest możliwe jedynie wówczas, gdy mamy pewność, że po naszej stronie stoi Bóg."Opcje Artykułu

Kardynał Dziwisz do PiS-u: Zło jest zorganizowane lepiej niż w innych czasach | 5 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Kardynał Dziwisz do PiS-u: Zło jest zorganizowane lepiej niż w innych czasach
Marcin Stanowiec wto, 3 lut 2009, 07:03:46

Pani Monika Olejnik razem z Panem Palikotem nie doczytali homilii kardynała i albo celowo przekazali jej pokręcony sens. Mówiąc Polska potrzebuje Prawa i Sprawiedliwoci kardynał miał na myśli obie wartości a nie partię polityczną.

Ale jak psa się chce uderzyć (posądzić Kosciół o wtrącanie się do polityki) to i kij się znajdzie.

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń