Kolejna manipulacja KAI w sprawie in vitro

śro, 18 lut 2009, 20:26:33

Autor: Marcin Stanowiec

Obywatelska inicjatywa wnosząca o zakaz in vitro zalegała z publikacją w KAI do czasu aż nie sklonowano naprędce - promującej ustawę Gowina - alternatywy o zadziwiająco zbieżnej nazwie "inicjatywa obywatelska". Katolicki projekt musiał więc poczekać, aż dziennikarze z KAI puszczą "Gowina". Niedawno abp Hoser krytykował media za mataczenie w sprawie in vitro. "Jesteśmy świadkami nowej etyki światowej – mówił - globalizującej, która nie jest etyką pojawiającą się spontanicznie. To są procesy sterowane z dużym nakładem sił i środków, które są przedstawiane jako spontaniczne ewolucje czy mutacje kultury, obyczajów, zachowań ludzkich".  

Inicjatywa w kształcie odpowiadająca postulatom biskupów musiała nie tylko zaczekać, aż przysłoni ją coś innego, ale została zamieszczona po boku i pomniejszona graficznie. Na pierwszy plan katoliccy dziennikarze wysunęli opinie, które elementarnie wykluczają się ze stanowiskiem Kościoła.

(Klasyka manipulacji. Gdy przemilczeć nie można, dać masom przegłośnioną alternatywę.)

To nie pierwsze krętactwo KAI. Agencja niechętnie cytowała przeciwników zakazu z kręgu kultury, medycyny i polityki. Nawet na panelach dyskusyjnych zabrakło naukowców popierających zakaz in vitro. Miało to sugerować, że przeciwnikami tej metody są wyłącznie ludzie wierzący.

Czemu dziennikarze z KAI promują konkurencyjny wobec nauczania Kościoła projekt? Nabity niekonsekwencjami, postanowieniami sprzecznymi z Konstytucją i kodeksem karnym Rzeczpospolitej, tak dziwaczny, że aż nieakceptowany po żadnej ze stron.

O społecznym poparciu dla Gowina KAI pisze następująco: Inicjatorka akcji - Anna Januszewska, pielęgniarka zainteresowana bioetyką - zastrzega, że sama jest przeciwna in vitro, jednak uważa, że założenia tego projektu daje gwarancję odpowiedniej ochrony ludzkich embrionów.

Brzmi zabawnie. Od razu kojarzy się z wyczarowaną znikąd Joe Rade, bohaterką kampanii proabrocyjnej.

"Chociaż nie wszyscy z nas opowiadają się za dopuszczalnością zapłodnienia in vitro, to jednak zdajemy sobie sprawę, że żyjąc w pluralistycznym i demokratycznym społeczeństwie nie możemy przyjmować rozwiązań skrajnych i bezkompromisowych. Dlatego opowiadamy się za możliwością stosowania zapłodnienia pozaustrojowego, jednakże w ściśle określonych warunkach" - czytamy w liście adresowanym do premiera oraz Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Pani pielęgniarka jedzie z ideologiczną nowomową jak komsomołka traktorem przez pola.

Apostołka Gowina – jak komsomołki – niesie światło nowej cywilizacji, w której pluralizm oznacza efektywne zamkniecie ust słabszym i wykluczonym: pluralistyczne i demokratyczne społeczeństwo nie musi się liczyć z głosem i dobrem dzieci poczynanych poza matką, przez pana w białym kitlu.

A Katolicka Agencja Informacyjna przeoczając informacje o zaangażowaniu prawie wszystkich diecezji – pewnie oprócz lubelskiej – w inicjatywę contra in vitro podtrzymuje omdlewającą dłoń apostołki, w której tli się światło cywilizacji. 

Ruch społeczny Contra In Vitro, który powstał w diecezji rzeszowskiej, zbiera podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o całkowitym zakazie stosowania metody sztucznego zapłodnienia. Jeśli zbiorą 100 tys. podpisów, ich społecznym projektem będzie musiał zająć się Sejm.

 „Codziennie jesteśmy bombardowani tajemniczym słowem in vitro, ustawą Gowina, innym rożnymi propozycjami związanymi z tym tematem. To co do tej pory zostało zaprezentowane jest niezgodne z nauczaniem Kościoła" – podkreśla Jacek Kotula, przedstawiciel inicjatywy. Stąd pomysł, by katolicy sami wypowiedzieli się co myślą na ten temat. "Boimy się, że po paru miesiącach dyskusji nasze poglądy nie zostaną wzięte pod uwagę - argumentuje Kotula. "Nikt z nami nie konsultował kształtu tych ustawowych propozycji. Dlatego zdecydowaliśmy się powiedzieć co my na ten temat myślimy. Chcemy by głos polskich katolików został wzięty pod uwagę" - powiedział.

W akcję włączyły się niemal wszystkie diecezje (czyli inicjatywa zdążyła obejść kilkadziesiąt polskich diecezji, a KAI informuje nas o tym dopiero teraz). Wzór listy, pod którą można się podpisać, można znaleźć na stronie internetowej: www.contrainvitro.pl. Zebrane według tego wzoru podpisy należy wysyłać na adres Komitetu Contra in Vitro.

 

Nie wierzcie Łozińskiemu

Spór z J. Hołówką. Metafizyka znaczy "ludzkie"

Biskupi odcinają się od kompromisu "in vitro"

In vitro. Polemika z siostrą B. Chyrowicz

In vitro nie do zalegalizowania

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20090218202633485