Skąd się biorą dzieci czyli sympozjum nie tylko o in vitro

sob, 21 mar 2009, 16:40:32

Autor: Marcin Stanowiec

"Parowanie, czyli gorące rozmowy o tym, skąd się biorą dzieci" – pod takim, nieco prowokacyjnym tytułem w Sosnowcu odbędą się spotkania dla wszystkich, których interesuje temat in vitro w polskim prawie, medycynie i nauczaniu Kościoła. Na spotkania z ludźmi, którzy zajmują się tym tematem zawodowo organizatorzy zapraszają od 26 do 28 marca.


- Wśród prelegentów i uczestników dyskusji znajdzie się m.in. psycholog, prawnik, lekarz, pracownik ośrodka adopcyjnego – wylicza ks. dr Andrzej Cieślik, jeden z organizatorów spotkań. Zaproszono m.in. posła Jarosława Gowina, pomysłodawcę jednego z parlamentarnych projektów prawa dotyczącego in vitro.

Przyjedzie także jeden z pierwszych w Polsce specjalistów naprotechnologii, dr Piotr Klimas. - Naprotechnologia pozwala leczyć niepłodność metodami, które akceptuje Kościół i nie mają skutków ubocznych, jakie powoduje często in vitro – wyjaśnia Aleksandra Grabowska. Gościem „Parowania” będzie również bioetyk z KUL, bp Józef Wróbel.

Uczestnikom spotkań przedstawiona zostanie także idea ośrodków adopcyjnych, które również mogą być alternatywą dla bezdzietnych małżeństw. - Współczesne pary robią najpierw wszystko, by nie mieć dzieci, potem wszystko, by je posiadać. Przemysł antykoncepcyjny jest tak samo dochodowy jak „przemysł dziecięcy”. Coraz więcej par deklaruje, że nie chce mieć dzieci i coraz więcej par mieć ich nie może. Problem bezpłodności staje się niemal chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Gdzie w tym wszystkim logika? Jak odnaleźć się w świecie tylu paradoksów? Porozmawiajmy! – zaprasza Magdalena Bachara, jedna z organizatorek.

Idea „Parowań” powstałą w listopadzie ubiegłego roku. Wtedy rozmawiano o męskości, kobiecości i związkach między kobietą a mężczyzną. Pomysł chwycił. Wynajęta przez organizatorów sala okazała się za mała, trzeba było nagłośnić także korytarze.

Pomysłodawcy, związana z Odnową w Duchu św. fundacja „Exodus”, duszpasterstwo rodzin i duszpasterstwo akademickie, postanowili przygotować kolejne „Parowania”. Zapraszani są na nie studenci, młodzież licealna, małżeństwa, lekarze, dziennikarze. Wstęp jest wolny, a uczestnicy z ochotą włączają się w dyskusje. Tym razem „Parowanie” odbędzie się od 26 do 28 marca w auli Wydziału Informatyki i Nauk o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Żeromskiego 3 w Sosnowcu. Spotkania będą się rozpoczynać o godz. 17.30. Szczegółowy program można znaleźć na stronach: www.parowanie.exodus.pl oraz www.diecezja.sosnowiec.pl.

 

 

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20090321164033918