Zamiast prezerwatywy wstrzemięźliwość

śro, 1 kwi 2009, 00:47:16

Autor: Jacek Lehr

Kościół zaleca powstrzymanie się od aktów seksualnych w przypadku zarażenia wirusem HIV. Ta nauka Kościoła się nie zmieni – tłumaczy ks. prof. A. Szostek. Relatywizujące wypowiedzi poszczególnych hierarchów nie mają nic do rzeczy.

Wybitny etyk odniósł się do rewelacji zachodnich hierarchów. Jeden z nich, portugalski biskup Ilídio Pinto Leandro publicznie przekonywał, że wartość ludzkiego życia jest ważniejsza, niż nakaz nie stosowania prezerwatyw. Oficjalnie Kościół naucza, że  w takich przypadkach małżonkowie powinni się powstrzymać od seksu. Czy seks nie jest powinnością małżonków - przynajmniej w wymiarze ich jednoczenia? – zapytują kontestatorzy. I pada odpowiedź: seksu nie należy absolutyzować.

Choć wiadomo, iż zalecenia „Humanae vitae” są bardzo często przekraczane, nie może mieć to wpływu na stanowisko Kościoła w sprawie antykoncepcji – podkreśla ks. Szostek. – Nie może tak być, żeby wartość jakiegoś przykazania czy zalecenia zależała od tego, jak chętnie jest ono przestrzegane – wyjaśnia. – Czym innym jest miłosierdzie i wyrozumiałość wobec tych, którzy naruszyli pewne normy postępowania, czym innym uznanie, że przez ich naruszenie nie dokonuje się żadne zło – dodaje.

Etyk zaznacza, że nauczanie Kościoła na temat antykoncepcji jest bardzo trudne, gdyż dotyczy szczególnie delikatnej kwestii – miłości małżeńskiej, która związana jest z możliwością poczęcia dziecka i obecnością w tym akcie samego Boga. – Warto zauważyć, że teza o nierozerwalności obu wymiarów aktu małżeńskiego – oblubieńczego i otwartego na płodność – dotyczy zarówno tych, którzy chcą dopuścić antykoncepcję, czyli ‘uwolnić’ seks od prokreacji, jak i rzeczników zapłodnienia in vitro, którzy z kolei chcą zachować możliwość prokreacji w oderwaniu od aktu seksualnego. W obu tych przypadkach rozerwana zostaje więź, której Kościół tak stanowczo broni – podkreśla ks. prof. Szostek.

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20090401004716213