IV Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej

pon, 12 paź 2009, 17:58:35

Autor: Gość serwisu

Okno ku wieczności - ikona IV Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej „Ikona”

 

Czy ikona jest obrazem? Czy jest tylko przedmiotem sztuki, a może czymś więcej? Odpowiedzi na te pytania przyniosą IV Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej. Głównym tematem spotkań będzie metafizyka ikony. W programie wydarzenia m. in. warsztaty pisania ikon oraz wykłady autorytetów w dziedzinie ikonografii.

Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej odbędą się w dniach od 21 do 24 października w Centrum Kultury Zamek oraz w poznańskiej cerkwi. Na spotkania zaprasza Fundacja Barak Kultury.

„Tegoroczne Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej mają nam uświadomić aspekt duchowy ikony, oswoić z jej metafizyką. Podkreślić wartość tego świętego obrazu również w wymiarze duchowym. Pokazać ikonę nie tylko jako produkt sztuki.”- zapowiadają organizatorzy.

Zaproszeni goście: teolodzy, naukowcy, artyści odpowiedzą na pytania m. in. Czym jest ikona w teologii prawosławnej? Jak ikonografia funkcjonuje w codzienności prawosławnych i  jak wpłynęła na sztukę sakralną Zachodu?

Ponadto zainteresowani będą mogli wziąć udział w warsztatach pisania ikon prowadzonych przez Katarzynę Konecką, nauczycielkę ze Studium Chrześcijańskiego Wschodu w Warszawie.

Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej to nie tylko cykle wykładowe. Miłośnicy twórczości nagradzanego w Cannes Pawła Łungina zobaczą jego najnowszy film „Wyspa”. Pokaz filmu poprzedzi wykład wybitnej znawczyni rosyjskiej kinematografii Iriny Tatarowej, która wprowadzi widzów w świat zbrodni, kary i odkupienia.

Do Poznania przyjadą również chóry: legendarny Oktoich z Wrocławia oraz Sotiria z Gorzowa Wielkopolskiego oraz folkowy zespół Drewutnia z Lublina.

Jak co roku  poznańska cerkiew prawosławna zaprasza uczestników Poznańskich Dni Kultury Prawosławnej na liturgię w sobotę 24 października o godz. 9.

 

Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej odbędą się w dniach od 21 do 24 października. Wstęp na wykłady i projekcję filmu „Wyspa” w Centrum Kultury Zamek jest bezpłatny (brak konieczności rezerwacji miejsc).

Bilety na koncert zespołu Drewutnia (również w CK Zamek) kosztują 5 zł.

Bilety na koncert chóru Oktoich w poznańskiej cerkwi przy ul. Marcelińskiej 20 kosztują 5 zł. Bilety można kupić w cerkwi przed koncertem.

Koszt warsztatów pisania ikon wynosi 40 zł od osoby. Wpłat należy dokonywać w siedzibie Fundacji, ul. Św. Marcin 80/82 pokój 329 (CK Zamek), pn.- pt. w godz. 10.00-13.00, 16.00-18.00.

 

 

 

 

 

 

 

 

Fundacja Barak Kultury

IV Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej - Ikona

21-24 października

21 października/ środa

Kilka uwag o współczesnym ikonopisaniu w Rosji – Michał Janocha

Teologia ikony – Bartłomiej Brzeziński

Wyspa reż. Paweł Łungin, wprowadzenie Irina Tatarowa

Sala Kameralna/CK Zamek

 

22 października/czwartek

Współczesny ikonoklazm – Jerzy Tofiluk

Ikona jako rozświetlające misterium spotkania – Krzysztof Leśniewski

Hol Balkonowy/CK Zamek ·         koncert godz. 20:30 Chór OKTOICH z Wrocławia

Wejściówka: od 5 zł (zbiórka pieniędzy na potrzeby cerkwi) do nabycia przed cerkwią. 

Cerkiew pw św. Mikołaja, ul. Marcelińska 20

 

23 października/piątek

Hol Balkonowy/CK Zamek

Proces tworzenia ikony – Iza Murza

Architektura cerkiewna i ikonografia – Aleksander Grygorowicz

Zespół DREWUTNIA z Lublina/bilety: 5 zł (dostępne w kasach CK Zamek)

Sala Kameralna /CK Zamek

 

24 października

Liturgia Prawosławna z udziałem Chóru Cerkiewnego SOTIRIA z Gorzowa Wielkopolskiego, Cerkiew pw  św. Mikołaja, ul. Marcelińska 20

Warsztaty pisania ikon- prowadzenie Katarzyna Konecka/ koszt: 40 zł (ilość miejsc ograniczona) Piwnica Duchowa Karmelitów, sala im. św. Edyty Stein, ul. Działowa 25

I grupa: 12.00-15.00  (15 osób)
II grupa: 16.00-19.00   (15 osób)

 

Zajęcia:

1.Wprowadzenie teoretyczne: „Matka Boska w szkole kreteńskiej”.

2. Przygotowanie wzoru na kalce technicznej.

3. Złocenie na mixtion akrylowy.

 

Prowadzenie: Katarzyna Konecka

Nauczycielka pisania ikon w Studium Chrześcijańskiego Wschodu w Warszawie, uczestniczka warsztatów ikonograficznych we Francji i Szwajcarii.

 

Szczegóły: www.barakkultury.pl, barakkultury@barakkultury.pl,  tel. (061) 646 53 44

Koszt: 40 zł od osoby. Wpłaty: Fundacja Barak Kultury, ul. Św. Marcin 80/82 pokój 329

(CK Zamek), pn.- pt. w godz. 10.00-13.00, 16.00-18.00.

 

Uczestnicy warsztatów powinni wysłuchać wszystkich wykładów podczas Dni Prawosławia w celu zdobycia podstaw teoretycznych.

 

***

Fundacja Barak Kultury - poznańska niezależna inicjatywa kulturalna.

 

 

 

Projekty realizowane przez Fundację: dotykają problemów zapomnianych i strywializowanych przez kulturę masową, np. cykl wykładów polifonicznych „Dzieciństwo, starość, szczęście”, podejmują temat  dyskryminacji i wykluczenia, np. cykl „Odrażający, brudni, źli”, propagują postawę kulturowej otwartości i tolerancji: Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej (organizowane od 2005 roku)

, budują własną formę wypowiedzi artystycznej, np. Ba-ku teatr spektakl Schron, nawiązują w sposób nowoczesny do tradycji, np. PanMickiewicz, odkrywają nowe znaczenia przestrzeni miejskiej, np. festiwal Miasto Zdarzeń.

 

 

Szczegółowych informacji udziela:

Elżbieta Pabich

Fundacja Barak Kultury
ul. św.
Marcin 80/82 p.329
tel.
(061) 64-65-344

Tel. kom. 797 191 898
http://www.barakkultury.pl

 

 

 

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20091012175834683