Prawosławny metropolita: Kościół katolicki zniesie celibat

pią, 25 cze 2010, 00:01:39

Autor: Teodor Lacher

Stojący na czele Wydziału Stosunków Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego, metropolita Hilarion, uważa, że w pewnym momencie katolickim duchownym zezwoli się na zakładanie rodzin.

Sądzę, że prędzej czy później w Kościele katolickim również zostanie wprowadzona możliwość zawierania małżeństw, gdyż nie ma w tym niczego nowatorskiego – powiedział metropolita podczas programu „Kościół i świat” w telewizji Rossija 24. Odpowiedział tym na pytanie czy prawosławie czeka to, co ma miejsce u katolików – skandal związany z księżmi-pedofilami.

Biskup Hilarion przypomniał, że w starożytnym Kościele duchowni, a nawet biskupi, mieli żony.

Zdaniem szefa Wydziału Stosunkuów Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego, możliwość małżeństwa „zminimalizuje problemy zaistniałe w Kościele katolickim”.

Niedawno dziesiątki Włoszek, które mają bliskie relacje z katolickimi duchownymi i mnichami, napisały do papieża Benedykta XVI list otwarty z apelem o zniesienie obowiązkowego celibatu dla  duchownych.

W marcu zagadnienie celibatu zostało poruszone także przez wiedeńskiego arcybiskupa Christopha Schoenborna, który powiedział, że jego zniesienie może zredukować ilość przypadków wykorzystywania seksualnego dokonywanego przez księży. Benedykt XVI twardo wystąpił jednak wówczas przeciwko wprowadzeniu takiej zmiany.

Hans Kung, znany szwajcarski teolog katolicki, odnosząc się do sprawy celibatu, zacytował słowa apostoła Pawła z Listu do Koryntian: „Ze względu jednak na niebezpieczeństwo rozpusty, niech każdy ma swoją żonę, a każda swojego męża”. Jak dodał, Piotr i inni apostołowie byli żonaci i nie przeszkadzało to im w służbie. Przypomniał też, że w XI wieku, kiedy Kościół katolicki wprowadzał celibat, protestowały przeciwko niemu tysiące duchownych.

 


Chrześcijanin24.pl/cnlnews.tv

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20100625000139407