Patriarcha Cyryl zaniepokojony progejowskimi Kościołami protestanckimi

śro, 30 cze 2010, 10:26:18

Autor: Maria Czerw

Patriarcha Cyryl, zwierzchnik rosyjskiego Kościoła prawosławnego, powiedział przewodniczącemu Światowej Rady Kościołów o swoim zaniepokojeniu postawą niektórych Kościołów protestanckich wobec homoseksualizmu.

Dr Olav Fykse Tveit, Sekretarz Generalny rady, spotkał się z patriarchą podczas swojej pierwszej wizyty złożonej rosyjskiemu Kościołowi prawosławnemu od momentu objęcia przez siebie urzędu.

Patriarcha miał wyrazić „poważne zaniepokojenie” niektórymi wyzwaniami, na jakie napotyka dialog ekumeniczny w kwestii „nowych stanowisk niektórych Kościołów protestanckich” na pewne tematy moralne, w tym homoseksualizm.

W szczególności Kościół episkopalny w USA zmieniał swoje stanowisko w ostatniej dekadzie na bardziej liberalne, konsekrując na biskupa między innymi jawnego geja w 2003 r. czy lesbijkę w roku obecnym. Działania te spowodowały oburzenie tradycyjnych anglikanów na całym świecie oraz zaalarmowały inne denominacje, w tym Kościół prawosławny i katolicki.

Według dr Tveita, rozmowa z patriarchą Cyrylem była „szczera”. - Jego Świątobliwość wezwał radę do określenia, co może ona uczynić w celu zbudowania mostów w tej sytuacji – powiedział.

Jednocześnie zwierzchnik rosyjskiego prawosławia wyraził swoje „głębokie zaangażowanie” w sprawy Światowej Rady Kościołów.

Rosyjski Kościół prawosławny może odegrać inspirującą rolę w środowisku Kościołów – członków rady – powiedział dr Tveit.

 

 

Chrześcijanin24.pl/ChristianToday.com

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20100630102618189