Patriarcha Cyryl integruje Ukrainę

wto, 27 lip 2010, 00:53:26

Autor: Łukasz Godzwoń

Pod przewodnictwem patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla obradował dziś w Kijowie Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Hierarchowie postanowili m.in. zwołać w lutym 2011 roku Sobór Biskupów RKP. Synod powołał także trzech nowych biskupów i dokonał drobnych zmian w strukturze Patriarchatu Moskiewskiego.

Obrady Synodu poprzedziła modlitwa – hierarchowie odprawili molebien w dawnej głównej katedrze całej Rusi – soborze św. Sofii – Mądrości Bożej. Patriarcha Cyryl w swym słowie zwrócił uwagę na znaczenie świątyni –

To z tego soboru udawali się na przeogromne tereny Rusi – na północ, na wschód, na zachód – asceci i misjonarze, którzy kierowali się ku pogańskiemu światu, opierając się tylko na mocy Bożej. Nikt im nie pomagał, żadna władza ich nie podtrzymywała, z wyjątkiem mocy Bożej.

Zwierzchnik Cerkwi ukraińskiej zaznaczył, że modlitwa w kijowskiej Sofii to historyczne wydarzenie.

Wspólnie ze zwierzchnikiem rosyjskiej Cerkwi sprawowaliśmy modlitwę. Przez 18 lat nie mieliśmy tej możliwości. Dziękuję wam za to –

mówił patriarsze metropolita Włodzimierz –

niech miłościwy Pan, który słyszy każdego człowieka, usłyszy i nas w tym momencie i ześle swoją obfitą pomoc.

Jutro patriarcha odwiedzi kijowski monaster św. Jonasza, gdzie zapozna się z projektami związanymi z prawosławną młodzieżą. Wieczorem zaś w Kijowsko-Pieczerskiej Ławrze odprawi całonocne czuwanie. Zainauguruje tym samym uroczystości ku czci św. równego apostołom Włodzimierza – (tego dnia w Rosji i na Ukrainie obchodzone jest święto Chrztu Rusi Kijowskiej). Wizyta patriarchy Cyryla na Ukrainie potrwa do środy, 28 lipca.

 

patriarchia.ru/cerkiew.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20100727005326680