Prokurator Yanev uhonorowany przez Cerkiew Bułgarską za obronę przed gaypride

czw, 9 wrz 2010, 12:39:49

Autor: Łukasz Godzwoń

Prawosławny biskup Plovdiv Mikołaj  ogłosił Gaypride (Sofia Pride) uosobieniem deprawacji i grzechu. Władyka wręczył burmistrzowi miasta Pazardżik – Todorovi Popovovi oraz prokuratorowi Stefanowi Yanevovi order w uznaniu zasług dla obrony chrześcijańskich wartości i za zaangażowanie w politykę, która dystansuje się do praw antydyskryminacyjnych.

Medal św. Marka Apostoła  jest jednym z  najwyższych odznaczeń cerkiewnych w Bułgarii.

Biskup pochwalił wkład obu polityków w obronę “prawosławnej moralności i duchowości, świętości małżeństwa, rodziny i państwowości”.

Miesiąc temu władze Pazardżik wydały zarządzanie zakazujące manifestacji seksualnych w miejscach publicznych. Zakaz skierowany jest głównie do homoseksualistów.

Prawo miało wejść w życie w związku z trzecią demonstracją LGBT w Sofii, która w czerwcu zgromadziła kilkaset osób.

W odpowiedzi na odwołanie gejowskich organizacji prokurator Yanev wydał obszerne uzasadnienie odmowy, w którym powoływał się na prawo naturalne, przyzwoitość i moralność publiczną. Prokuratora zwierzchnia w Sofii uchyliła następnie decyzję Yaneva.

W decyzji prokurator opisuje hipotetyczną sytuację, w której różne grupy demonstrują swoje naturalne – wrodzone predyspozycje seksualne, a wśród nich wymienia nekrofili i zoofili.

Sednem argumentacji Yaneva, która spotkała się z uznaniem Cerkwi jest odróżnienie seksualności jednostek, czyli seksualności prywatnej od seksualności akceptowanej publicznie. Każdy ma prawo do swojej orientacji seksualnej, ale nie każda orientacja seksualna nie wchodzi w konflikt z moralnością publiczną.

“Istnieje coś takiego jak moralność publiczna. Społeczeństwie nie jest zobowiązane do oglądania homoseksualnej parodii. Nie można społeczeństwa zmuszać do godzenia się na zatruwanie dusz naszych dzieci i niszczenie idei świętości więzi między mężczyzną a kobietą, którzy stanowią rodzinę. Zadaniem Kościoła Prawosławnego z nadania Boga, Jezusa Chrystusa, jest ochrona moralnych i etycznych zasad Pisma Świętego. Zadaniem Kościoła jest potępienie, kiedy diabeł próbuje zniszczyć dekalog w ludzkich sercach” – oświadczył biskup Mikołaj w trakcie uroczystości.

Duchowny przypomniał, że w czerwcu Święty Synod Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego potępił sofijski marsz równości.

“Święty Synod jest odporny na narzucanie publicznej i bezwstydnej demonstracji grzechu sodomickiego, która niszczy tradycyjne wartości chrześcijańskie w narodzie bułgarskim i wsącza się w dusze dzieci i młodzieży” – dodał.

opr. i tł. ProHomofobia

extensive deliberations on human sexuality

overruled

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20100909123949964