Ewangeliczki i katoliczki wspólnie przeciwko diagnostyce preimplantacyjnej

czw, 18 lis 2010, 02:32:00

Autor: Łukasz Godzwoń

Ekumeniczna obrona życia. Ewangelickie Kobiety w Niemczech (EFD) i Niemiecka Katolicka Wspólnota Kobiet (KFD) wspólnie wystosowały apel przeciwko chęci wprowadzenia w RFN możliwości szukania u pozaustrojowo powstałych dzieci chorób przed ich implantacją do ciała kobiety.

- Diagnostyka preimplantacyjna poddaje ludzkie życiekontroli jakościowej i różnicuje życie na warte istnienia i nie warte istnienia – można przeczytać we wspólnym oświadczeniu katoliczeki protestantek. W związku z tym ta forma selekcji sprzeciwia się zarówno zapisom niemieckiej konstytucji, jak i konwencji praw człowieka ONZ. Nie ma czegoś takiego, jak prawo do gwarancji posiadania zdrowego dziecka.

Diagnostykę preimplantacyjną można przeprowadzać na embrionach powstałych w wyniku zastosowania metody in vitro. Lekarz może wybrać, które zarodki są zdrowsze i wszczepić je do macicy kobiety, które zaś można zamrozić lub zabić. Ta forma selekcji jest w Niemczech zakazana, jednak politycy aktualnie zastanawiają się nad zmianą prawa w tym zakresie.

Do organizacji Ewangelickich Kobiet Niemiec należy 40 stowarzyszeń skupiających ok. 3 mln przedstawicielek płci pięknej. Do Niemieckiej Katolickiej Wspólnoty Kobiet należy 600 tysięcy osób.

sks/Kath.net/Fronda

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20101118023200103