Kard. Dziwisz: Nie ma kompromisów w sprawie in vitro

wto, 23 lis 2010, 13:18:57

Autor: Łukasz Godzwoń

W ostatnim„Gościu Niedzielnym” przeczytałem wywiad z uważanym za „liberalnego” kardynałem Stanisławem Dziwiszem poruszający aktualne problemy społeczne (zaangażowanie polityczne Kościoła, in-vitro, obrona życia).

Wywiad nastroił mnie optymistycznie, pokazuje bowiem, że wbrew temu co może się wydawać, w zasadniczych kwestiach polscy hierarchowie są w stanie mówić jednym głosem i nie ulegać wszechogarniającemu relatywizmowi moralnemu. Skoro utożsamiany z  „kościołem łagiewnickim” kardynał mocno opowiada się za obroną życia… Zarazem to też nadzieja, że świeccy katolicy, choć różnią się w bardzo wielu kwestiach, będą potrafili mówić wspólnym głosem w najważniejszych sprawach.

W wywiadzie znajduje się świetny fragment o złudności kompromisów moralnych:

„Katolik pozostaje zawsze katolikiem. Niezależnie od tego, czy jest politykiem, posłem, ministrem, czy zwykłym człowiekiem, ma obowiązek zachowywać uniwersalne zasady, które obowiązują wszystkich bez wyjątku w jego wspólnocie. Jeśli w parlamencie większość polityków przyznaje się do Kościoła, to powinni oni ustanawiać prawo zbieżne z etyką chrześcijańską, a nie szukać nie zawsze potrzebnych kompromisów. W sprawie życia, a taką jest kwestia in vitro, nie ma kompromisów. W wielu krajach zachodnich chrześcijanie unikają prezentowania swoich przekonań. Natomiast ateiści i agnostycy promują je, gdzie się tylko da. Dlatego słusznie Benedykt XVI stwierdza, że „obserwujemy swoistą schizofrenię polityka katolika, który prywatnie chce być wiernym katolikiem, natomiast publicznie jest przekonany, że nie powinien przenosić swoich poglądów do sfery publicznej, tłumacząc się koniecznością przestrzegania pluralizmu”. A przecież pluralizm nie jest zasadą nadrzędną w stosunku do wartości życia ludzkiego.Ukrywanie w życiu publicznym swoich przekonań prowadzi do kryzysu kultury i  destabilizuje europejski etos.”

Zbigniew Kaliszuk

Cały wywiad:

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TM/gn201046-dziwisz.html

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20101123131857522