28-letnia kobieta poczęta w wyniku zapłodnienia in vitro szuka ojca

śro, 24 lis 2010, 02:33:05

Autor: Maria Czerw


W Kanadzie rusza proces, który ma pozwolić 28-letniej Olivii Pratten, poczętej w wyniku in vitro, ustalić tożsamość ojca. To pierwszy tego typu proces w Ameryce Północnej. – Chodzi o to, aby większość społeczeństwa uznała, że my też mamy swoje prawa i potrzeby – mówi kobieta.


Olivia Pratten od dwóch lat walczy o to, aby poznać biologicznego ojca. W końcu udało się jej wnieść sprawę do sądu. Kobieta jest oburzona faktem, iż dzieci poczęte w wyniku sztucznego zapłodnienia traktuje się jak obywateli drugiej kategorii. Pozbawia się je prawa do poznania swoich prawdziwych rodziców, w szczególności zaś ojca – dawcę nasienia.

W kanadyjskiej prasie pojawia się wiele artykułów dotyczących problemów związanych z metodą in vitro. Dziennikarze apelują o zmianę ustawy adopcyjnej w taki sposób, aby zobowiązać lekarzy do prowadzenia i przetrzymywania przez wiele lat dokumentacji dotyczącej darczyńców komórek rozrodczych. Ma to umożliwić dzieciom poczętym w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego, po osiągnięciu przez nie 19. roku życia, poznać prawdziwą tożsamość swoich rodziców. 

W poniedziałek prawnik Pratten - Joseph Arvay argumentował przed Sądem Najwyższym w Brytyjskiej Kolumbii, że jego klientka ma „fundamentalne prawo” do poznania tożsamości swojego biologicznego ojca. Dodał, że takie samo prawo ma tysiące innych dzieci poczętych z komórek oddanych przez anonimowych darczyńców. Jego zdaniem dzieci te muszą mieć zapewnione takie same prawa jak dzieci adoptowane.

Prokurator prowincji domagał się w Sądzie Najwyższym oddalenia wniosku kobiety, twierdząc, że lekarz, który przeprowadził zapłodnienie in vitro u jej matki, nie posiada już odpowiedniej dokumentacji. Sąd Najwyższy nie zgodził się na oddalenie wniosku kobiety i w tym tygodniu rozpoczęło się przesłuchanie stron. 

Gwen Landolt, wiceprezes REAL Women Canada stwierdziła, że sprawa ta pokazuje, jak bardzo istotne jest to, by dzieci były poczynane w kochającym się związku małżeńskim. – Dziecko, jak stanowi Deklaracja Praw Dziecka, ma prawo do poznania swojej przeszłości, swoich przodków, ma prawo wiedzieć skąd pochodzi. Dziecko potrzebuje matki i ojca, i musi wiedzieć, kim oni są – podkreśliła Landolt.

Wiceprezes REAL Women Canada zauważyła, że właśnie z tego powodu w prowincji zmieniono prawo, zezwalając dzieciom adoptowanym na poznanie tożsamości swoich rodziców biologicznych. Takie samo prawo powinno przysługiwać dzieciom poczętym w wyniku in vitro.

  LifeSiteNews.com

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20101124023305595