Ekspiacja za in vitro

pią, 26 lis 2010, 01:57:50

Autor: Łukasz Godzwoń

Krakowski Kościół wyszedł z inicjatywą modlitwy za osoby uwikłane w procedurę in vitro: rodziców, pielęgniarki, lekarzy, ludzi mediów propagujących niemoralność. Propozycja nabożeństwa wynagradzającego grzech in vitro została skrytykowana przez Gazetę Wyborczą.

W zaproszeniach, które trafiły także do katolickich stowarzyszeń i organizacji, kard. Dziwisz, zapowiada, że podczas specjalnego nabożeństwa eucharystycznego Kościół będzie przepraszał za niezgodne z nauczaniem Stolicy Apostolskiej i nagannie moralne praktyki (in vitro, aborcja), dziękował za "dar życia" i modlił się o "przyjęcie nowego życia". To odpowiedź hierarchy na wezwanie Benedykta XVI i polskiego Episkopatu, by katolicy modlili się za tych, którzy korzystają lub propagują in vitro i aborcję.

Mamy problem z katolikami, którzy opowiadają się za in vitro - twierdzi kard. Stanisław Dziwisz.

W propozycji krakowskiego scenariusza modlitwy, jaki trafił do parafii, pojawiają się także inne powody do przeprosin: brak szacunku dla kobiet oczekujących narodzin dziecka, naśmiewanie się z rodzin wielodzietnych i obojętność na ich potrzeby, lekarze, którzy przyczyniają się do zabójstwa dzieci nienarodzonych, łamanie prawa do życia i do egzystencji godnej człowieka, egoizm małżonków przejawiający się w zamknięciu na przyjęcie nowego życia, sztuczne niszczenie płodności i lekceważenie przykazania "nie zabijaj!", rozbijanie małżeństw, łamanie wierności małżeńskiej, rozwiązłość obyczajów, konflikty rodzinne, uleganie nałogom i nieodpowiedzialne postępowanie, brak szacunku wobec ludzkiego ciała i niewłaściwe myślenie o ludzkiej płciowości, nadużycia tzw. edukacji seksualnej dzieci i młodzieży, osłabianie naturalnej wrażliwości i wstydliwości młodych oraz ośmieszanie cnoty czystości. Duchowni chcą, by wierni przepraszali także za kontrolę "jakości dziecka" w okresie prenatalnym i eliminowanie ludzkich embrionów.

W częśći nabożeństwa poświęconej poświęconej lekarzom i pielęgniarkom czytamy:

Gazeta Wyborcza cytuje znanego teologa, Tadeusza Bartosia:

 

Franciszkańska 3/Dziennik Polski

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2010112601575036