W lutowym Przeglądzie Prawosławnym

wto, 8 lut 2011, 09:19:47

Autor: Jacek Lehr

Skąd czerpać życiowe radości? - pyta w kazaniu św. Mikołaj Serbski i odpowiada, że radujemy się wtedy, gdy mamy kim się opiekować. Nasza radość jest tym większa, im więcej ludzi możemy otoczyć naszą troską.

 


Życie jest ofiarą – mówi o. Epifaniusz, który przez wiele lat służył w serbskich monasterach, a teraz niesie swoją kapłańską posługę w Czanogórze. I podaje przykład życia św. Symeona Dajbabskiego, mnicha, cudotwórcy, który pouczał – wszystko w życiu jest ofiarą. Jest nią wstąpienie do monasteru, ale i zawarcie małżeństwa. Bez ofiary miłość się nie rozwinie, tylko żądze będą nad człowiekiem panować.

W numerze jest poruszana kwestia wychowania religijnego i nauczania religii w szkole. W nauczaniu religii najważniejsze jest przekazanie miłości do Boga, co w obecnych czasach jest trudne, często spotyka się z niedowierzaniem, wyśmiewaniem, politowaniem.

Znajdują się tu też informacje o najważniejszych ostatnich wydarzeniach w życiu Cerkwi w Polsce i na świecie.

Jak co miesiąc na dzieci czeka Aniołek, a w nim opowiadanie, a także wiele zagadek, zadań, rebusów.

W dodatku Sami o Sobie między innymi artykuły o Ruskiej Bursie w Gorlicach, noworocznych zwyczajach w Dawid-Horodku na Białorusi, twórczości Puszkina.

Zapraszamy do lektury!

 

cerkiew.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20110208091947254