Dni Kultury Prawosławnej w Poznaniu

śro, 28 wrz 2011, 19:36:18

Autor: Joanna Gacka

Lśniące w słońcu kopuły cerkwi symbolizujące płomienność modlitwy są bez wątpienia jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów związanych z prawosławiem. Szóstą już edycję Poznańskich Dni Kultury Prawosławnej, jedynego festiwalu w Polsce poświęconego tej kulturze otworzy wernisaż wystawy „Cerkwie polskie - obraz przemienionego świata”. To tylko jeden z tematów tegorocznego festiwalu, którego motywem przewodnim będą herezje powstałe na gruncie prawosławia.

Czy Jerzego Nowosielskiego, wybitnego malarza, erudytę i mistyka, można nazwać heretykiem? Spotkanie z Krystyną Czerni, autorką wydanej niedawno biografii artysty „Nietoperz w świątyni” pomoże rozwikłać ten problem. Dzieje życia legendarnego przywódcy religijnego Eliasza Klimowicza, czyli proroka Ilji, który pragnął założyć osadę Wierszalin – nową stolicę świata, cieszącego się za życia wielką sławą na Podlasiu, przybliży Włodzimierz Pawluczuk. W tajemniczą atmosferę życia sekty wissarionowców wprowadzi nas wystawa zdjęć Filipa Lepkowicza i film dokumentalny „Syberyjski przewodnik”, próbujący rozwikłać zagadkę niezwykłej popularności Wissariona, byłego milicjanta, który uznał się za Chrystusa.

Po raz pierwszy w pięcioletniej już historii Dni Kultury Prawosławnej będzie można uczestniczyć w warsztatach śpiewu liturgicznego. Zajęcia będą prowadzone przez muzykologa specjalizującego się w muzyce bizantyjskiej, Marcina Abijskiego, absolwenta Ateńskiego Konserwatorium Narodowego oraz Uniwersytetu Ateńskiego.

Wyjątkowy będzie ostatni dzień festiwalu, który zacznie się rano w poznańskiej cerkwi liturgią prawosławną z udziałem członków Chóru Kameralnego im. Bogdana Onisimowicza działającego przy monasterze w Supraślu. Tego dnia odbędą się też warsztaty pisania ikon. Tym razem zajęcia poprowadzi Basia Mindewicz, absolwentka jedynego w Polsce Policealnego Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim. Wieczorem, ponownie w cerkwi, odbędzie się koncert legendarnego zespołu folkowego Werchowyna, obchodzącego w tym roku jubileusz 20-lecia istnienia.

Ostatnim akordem VI Poznańskich Dni Kultury Prawosławnej będzie Yurta - muzyczny projekt poznańskiego muzyka Jacka Hałasa. Tradycyjnie w trakcie trwania festiwalu będą zbierane datki na kolejną ikonę dla poznańskiej cerkwi. Będzie też można zakupić książki o tematyce prawosławnej na specjalnym stoisku przygotowanym przez księgarnię Tristero w klubie Głośna.


Program

Wtorek 18.10.2011

 

Środa 19.10. 2011

 

 

Czwartek 20.10. 2011

 

 

Piątek 21.10.2011

 

• godz.16.00 - 19.00 Warsztaty chorału bizantyjskiego, prowadzenie: Marcin Abijski

 

CK Zamek, Sala Pod Zegarem

 

• godz.19.30 „Muzyka w służbie liturgii” - spotkanie z Marcinem Abijskim

 

Kluboksięgarnia Głośna, ul. Św. Marcin 30/8-9 (obok kina Muza)

 

Sobota 22.10.2011

 

Wstęp bezpłatny (wyjątek: warsztaty pisania ikon) do wyczerpania miejsc.

 

Szczegóły :

www.barakkultury.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20110928193618781