Cyryl I: społeczeństwo bez Boga jest skazane na niepowodzenie

nie, 19 sie 2012, 17:24:14

Autor: Gość serwisu

Ostatni dzień wizyty zwierzchnika rosyjskich prawosławnych. Patriarcha Cyryl wezwał na górze Grabarce do budowania wspólnego frontu przeciw wykluczaniu religii z życia społeczeństw.

  Polacy i Rosjanie wiedzą, że budowanie dobrego społeczeństwa bez Boga jest skazane na niepowodzenie  - powiedział w wystąpieniu na Św. Górze Grabarce na Podlasiu zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi, patriarcha Cyryl I. 19 sierpnia przewodniczył tam liturgii w obchodzone dzisiaj przez prawosławie święto Przemienienia Pańskiego.

Wy w Polsce, a my w Rosji, w b. ZSRR, mamy świadomość, co to znaczy budować państwo i wspólnotę bez Boga. Mamy unikalne doświadczenie, co to znaczy budować przez ludzi państwo bez Boga i wiemy, że taka budowa obraca się później przeciwko samemu człowiekowi - mówił hierarcha.

Polacy i Rosjanie mogą pokazać całemu światu, że budowanie dobrego i rozwijającego się społeczeństwa bez Boga i wiary jest skazane na niepowodzenie – kontynuował władyka.

Dla nas Grabarka jest Taborem w Polsce, ponieważ tutaj przybywa tak wielu ludzi, którzy chcieliby dotknąć tego świętego miejsca i odczuć panującą tutaj łaskę Bożą - powiedział Cyryl I, nawiązując do obchodów Święta Przemienienia Pańskiego na Górze Tabor. - Niech Pan strzeże Polskę i Świętą Ruś, niech strzeże nas wszystkich – życzył patriarcha moskiewski i Całej Rusi.

Po godzinie 17 dostojni goście żegnani przez wiceministra administracji i cyfryzacji Włodzimierza Karpińskiego oraz ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce Aleksandra Aleksiejewa odlecieli do Moskwy.

Maria Czerw

Pełny tekst przesłania patriarszego z Góry Grabarki

Foto: Cerkiew.pl/Aleksander Wasyluk

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20111120172414892