Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Jerzy Nowosielski - druga rocznica śmierci

21 lutego przypada druga rocznica śmierci prof. Jerzego Nowosielskiego. W niedzielę, poprzedzającą tę datę (17 lutego), krakowscy parafianie będą modlić się w cerkwi na ul. Szpitalnej podczas św. liturgii i panichidy za spokój duszy ś.p. Jerzego.


W czwartek - 21 lutego o godz. 17.00 spotkamy się natomiast na cmentarzu Rakowickim przy grobie Profesora. Do wspólnej modlitwy i chwili wspomnienia naszego, wielkiego malarza, zapraszamy wszystkich, komu była i jest bliska osoba i twórczość Jerzego Nowosielskiego.

Jerzy Nowosielski, malarz, teoretyk sztuki, teolog, myśliciel i pedagog urodził się 7 stycznia 1923 roku w Krakowie. Syn Stefana Nowosielskiego, urzędnika kolejowego (grekokatolika z pochodzenia Łemka) i Anny Harlaender (katoliczki z rodziny spolonizowanych Austriaków).

Ochrzczony 2 lutego 1924 roku w cerkwi greckokatolickiej w Krakowie. W 1941 roku rozpoczął studia malarskie. W 1942 roku zostaje nowicjuszem w Unickiej, Studyckiej Ławrze św. Jana Chrzciciela pod Lwowem. Tutaj po raz pierwszy styka się z ikoną. Zwiedza Muzeum Narodowe we Lwowie, uczy się w przyklasztornej pracowni ikonograficznej.

Przy malowaniu polichromii w Bolechowie w 1943 r zachorował na zapalenie stawów i po pobycie we lwowskim szpitalu powraca do Krakowa. W latach 1945-47 kontynuował studia w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, do której później powrócił (1962), jako wykładowca. W 1956 roku w łódzkiej katedrze pw. św. Aleksandra Newskiego przyjmuje Prawosławie. Od 1960 roku publikuje przemyślenia malarskie, połączone z refleksją teologiczną.

Brał udział w blisko 100 wystawach indywidualnych i ponad 250 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Prace artysty znajdują się we wszystkich ważniejszych kolekcjach sztuki współczesnej również poza granicami naszego kraju. Jest autorem kilkudziesięciu polichromii w kościołach i cerkwiach w Polsce i poza jej granicami.

Kawaler Orderu Św. Marii Magdaleny IIstopnia - najwyższego odznaczenia Cerkwi Prawosławnej w Polsce (1985). Był również laureatem Nagrody II (1962) i I stopnia (1973, 1981, 1997) Ministra Kultury i Sztuki, Nagrody im. Władysława Pietrzaka (1967); otrzymał Srebrny Wawrzyn Polskiego Komitetu Olimpijskiego za cykl obrazów "Pływaczki" (1973), Złoty Krzyż Zasługi (1976), Nagrodę im. Brata Alberta (1977), Nagrodę Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego (1981), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1981), Nagrodę Państwową I stopnia (1984), Nagrodę im. Jana Cybisa (1988), Medal Anny Kamieńskiej (1992), Nagrodę Wielką Fundacji Kultury (1994), Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski (1998), Nagrodę im. Witolda Wojtkiewicza (1999; nagrodę przyznaje Zarząd Okręgu ZPAP w Krakowie), Srebrny Medal "Cracoviae Merenti" (1999). W 2000 roku otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Jagiellońskiego za wybitne osiągnięcia w przybliżeniu duchowości ortodoksji polskiemu społeczeństwu. W 2001 roku został laureatem najwyższej nagrody Kościoła Katolickiego w Polsce - Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. 

 

Zmarł w rodzinnym domu 21 lutego 2011 roku. Grób Jerzego Nowosielskiego znajduje się w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
 

ks. Jarosław Antosiuk/Cerkiew.plOpcje Artykułu

Jerzy Nowosielski - druga rocznica śmierci | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń