Londyn: Dziesiąta rocznica śmierci metropolity Antoniego Blooma

pią, 9 sie 2013, 22:06:47

Autor: Łukasz Godzwoń

W niedzielę, 4 sierpnia, minęło dziesięć lad od śmierci metropolity Antoniego (Blooma) – znanego w całym świecie dzięki działalności naukowej i publicystycznej ordynariusza diecezji suroskiej, tj. obejmującej parafie Patriarchatu Moskiewskiego w Wielkiej Brytanii.

Z tego też powodu w londyńskim soborze Zaśnięcia Bogurodzicy – siedzibie biskupów suroskich – modlono się o pokój duszy metropolity Antoniego. Boskiej Liturgii przewodniczył obecny arcybiskup suroski Elizeusz w asyście arcybiskupa Kercza Anatolego, ks. Pawła Swetkowa – proboszcza cerkwi Podwyższenia Krzyża w Genewie (Rosyjski Kościół Poza Granicami Rosji) i duchowieństwa katedry. Bezpośrednio po Eucharystii sprawowano nabożeństwo żałobne – panichidę.

Po modlitwach wierni zgromadzili się na agapie (stary chrześcijański obyczaj spożywania wspólnego posiłku po Liturgii) przygotowanej przez parafian katedry, w trakcie której dzielili się oni publicznie wspomnieniami o swoim zmarłym biskupie. W kilku zdaniach o władyce Antonim opowiedział również biskup Anatol, który podkreślił jego prostotę, otwartość i ojcowską troskę wobec ludzi, których spotykał – a takim rozmowom poświęcał wiele czasu.

W trakcie spotkania zaprezentowano również książkę w j. rosyjskim O suroskim metropolicie Antonim wydaną specjalnie na dziesiątą rocznicę śmierci, w której różni autorzy w swoich artykułach przybliżają sylwetkę i dorobek hierarchy. Ojciec Michał Dudko, który koordynował prace nad książką, zaznaczył, że w trakcie zbierania materiałów do niej dało się odczuć świętość. Inny kapłan obecny na spotkaniu, o. Joseph Skinner, dodał, że władykę Antoniego cechowała głęboka cerkiewna świadomość, życie chrześcijańskie nie tylko w murach świątyni, ale i poza nią, będące jedną wielką służbą Cerkwi Chrystusowej.

Po agapie wszyscy jej uczestnicy udali się na londyński cmentarz Brompton, gdzie spoczywa metropolita Antoni, by przed jego grobem odsłużyć panichidę.

Metropolita Antoni urodził się 1914 roku w Lozannie w rodzinie rosyjskiego dyplomaty, mieszkał z rodzicami w Rosji, a następnie w Persji – po rewolucji październikowej zmuszeni byli wyemigrować do Paryża, gdzie w 1943 r. przyjął postrzyżyny mnisze, a potem święcenia kapłańskie. Siedem lat później mianowano go proboszczem rosyjskiej parafii świętych Filipa i Sergiusza w Londynie, gdzie został do końca życia. W 1957 roku wyświęcony na biskupa, skutecznie działał na rzecz rozwoju prawosławia w Wielkiej Brytanii – kiedy tu przyjeżdżał, aktywna była tylko jedna rosyjska parafia, zaś już kilkanaście lat później było dla kogo utworzyć diecezję suroską, której w 1962 r. mianowano go ordynariuszem. Jego artykuły teologiczne i kazania wygłaszane zarówno w języku rosyjskim, jak i angielskim, cieszyły się wielką popularnością, a te drugie transmitowała nawet BBC.

Z twórczością metropolity Antoniego przetłumaczoną na język polski można się zapoznać dzięki naszemu serwisowi – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę jego nazwisko. Wiele materiałów – tekstów, zdjęć i nagrań video – w dziesiątą rocznicę śmierci hierarchy opublikował i zebrał rosyjski serwis prawosławny pravmir.ru.

Autor: Dominika Kovačević

 

Na podstawie: sourozh.org/Cerkiew.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20130809220647457