Papież Franciszek przypiął wstążkę św. Jerzego

pią, 6 maj 2016, 22:20:36

Autor: Teodor Lacher

Deputowany Dumy Państwowej z ramienia Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej Paweł Dorochin złożył życzenia papieżowi Franciszkowi z okazji Dnia Zwycięstwa i podarował mu wstążkę św. Jerzego.

— Wczoraj miałem okazję uczestniczyć w audiencji generalnej u papieża Franciszka na placu św. Piotra. Posadzono mnie jako pierwszego w loży dla honorowych gości. Myślę, że nieprzypadkowo. Powiedziałem papieżowi, że za pięć dni obchodzimy wielkie święto – Dzień Zwycięstwa. Podarowałem mu pamiątkowy medal z okazji 70. rocznicy Zwycięstwa, mówiąc, że nasz naród zapłacił za niego 26 milionami dusz. Poprosiłem papieża, by był razem z naszym narodem i na znak solidarności przypiął wstążkę św. Jerzego. Sam umieścił ją na szacie kapłańskiej i rozmowa potoczyła się dalej – powiedział Dorochin.

Rosyjski deputowany podarował również papieżowi kopię Sztandaru Zwycięstwa i podziękował za solidarność z Rosjanami. Według jego słów, kiedy podszedł do papieża, Franciszek powiedział po rosyjsku: „Chrystus Zmartwychwstał”.

Dorochin dodał, że 9 maja będzie uczestniczył w prywatnej audiencji u emerytowanego papieża Benedykta XVI. – Jego sekretarz przekazał mi, że chce on spotkać się z nami właśnie 9 maja. Jest Niemcem i pamięta jeszcze te czasy – powiedział rosyjski polityk.

Akcja „Wstążka św. Jerzego” odbyła się po raz pierwszy w 2005 roku i od tego czasu noszenie wstążek w przeddzień 9 maja stało się tradycją. Dla milionów ludzi, nie tylko w Rosji, ale i poza jej granicami, jest to symbol pamięci, łączący pokolenia, oraz sławy wojskowej. Akcja w 2015 roku była największą w historii projektu. Zjednoczyła 85 rosyjskich regionów i 76 państw.

Chodziło o niedopuszczenie do zapomnienia o tym, kto i za jaką cenę wygrał tę najstraszniejszą wojnę minionego wieku oraz czyimi spadkobiercami pozostają dzisiejsze pokolenia. Wstążki można było zobaczyć na antenach drogich samochodów zagranicznych oraz aut krajowej produkcji, na plecakach uczniów, wózkach dziecięcych, torebkach kobiet i w klapach marynarek. Wstążka stała się atrybutem uroczystych imprez, tradycyjnych spotkań z weteranami w stołecznych szkołach, świątecznych obchodów w wielu miastach Federacji Rosyjskiej.

W 2006 r. rozdano ponad 4 mln wstążek św. Jerzego, a do akcji dołączyły Izrael, USA, Kanada, państwa Zatoki Perskiej oraz wiele miast Europy. Statek kosmiczny Progress M-57 dostarczył symbol Dnia Zwycięstwa na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wstążka jest repliką tradycyjnej Wstęgi św. Jerzego, której barwy (czarny z pomarańczowym) stały się symbolem waleczności i sławy Rosji.

Order św. Jerzego ustanowiono w 1769 r. Przyznawany był tylko za konkretne czyny w czasach wojennych „tym, którzy odznaczyli się w boju męstwem, lub podarowali mądre i dla naszej służby wojskowej użyteczne rady". Było to typowo wojskowe odznaczenie. Order św. Jerzego dzielił się na cztery klasy. Pierwszy stopień orderu miał trzy znaki: krzyż, gwiazdę i szarfę składającą się z trzech czarnych i dwóch pomarańczowych pasów, którą przewieszano przez prawe ramię. Drugi stopień orderu miał gwiazdę i duży krzyż, który noszono na szyi na węższej wstędze. Trzeci stopień — mały krzyż na szyi, czwarty — mały krzyż na pętelce.

Zdania na temat symboliki Wstęgi św. Jerzego są różne. Na przykład graf Litta w 1833 napisał: „nieśmiertelna dyktatorka, która ten order ustanowiła, uważała, że jego wstęga łączy kolor prochu z barwą ognia…". Serge Andolenko, rosyjski oficer, potem generał armii francuskiej, który stworzył najpełniejszy zbiór rysunków i opisów odznak pułkowych armii rosyjskiej, nie zgadza się z taką interpretacją: „Kolory orderu były barwami państwowymi od czasów, gdy rosyjskim godłem został dwugłowy orzeł na złotym tle… W taki oto sposób za panowania Katarzyny II opisywano rosyjskie godło: »Orzeł czarny, na głowach korona, a na górze pośrodku duża korona imperatorska — złota, a w środku tego orła Jerzy, na białym koniu, zwyciężający smoka; opończa i włócznia — żółte, wieniec również żółty, smok czarny«. Tak więc rosyjski order wojskowy pod względem swej nazwy i kolorystyki miał korzenie w rodzimej historii".

W czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, kontynuując tradycje armii rosyjskiej, 8 września 1943 r. ustanowiono Order Sławy trzech stopni. Jego statut, podobnie jak żółto-czarna kolorystyka wstęgi, przypominały Krzyż św. Jerzego.

W późniejszym czasie wstęga św. Jerzego, odwołując się do tradycyjnych barw, ozdobiła wiele żołnierskich i współczesnych rosyjskich medali i odznak. 2 marca 1992 r. rozporządzeniem Prezydium Rady Najwyższej Rosji „O nagrodach państwowych Federacji Rosyjskiej" uchwalono przywrócenie rosyjskiego orderu wojskowego św. Jerzego i odznaki Krzyż św. Jerzego. W rozporządzeniu prezydenta Federacji Rosyjskiej z 2 marca 1994 r. znajdziemy informację: „W systemie nagród państwowych zostają zachowane Order św. Jerzego i odznaka Krzyż św. Jerzego".

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20160506222036144