"Stał się" Cud Ognia Świętego w Jerozolimie

nie, 16 kwi 2017, 23:53:52

Autor: Jacek Lehr

Święty Ogień to zjawisko znane nie tylko ze starych łacińskich, greckich i arabskich manuskryptów. To współczesny Cud, którego rokrocznie doświadczają tłumy pielgrzymów zebranych w Jerozolimie w prawosławną Wielką Sobotę (15 kwietnia). Święty Ogień zszedł o godzinie 13:20 polskiego czasu!

Prawosławna delegacja przetransportowała do Polski Święty Ogień. Dzięki temu płomień będzie obecny na nabożeństwach, które rozpoczną się dziś przed północą.

Każdy kto kiedykolwiek uczestniczył w nabożeństwie wielkanocnym w Jerozolimie zostaje odmieniony na zawsze.

Prawosławni, którzy nie wybierają się do Ziemi Świętej, obserwują przebieg ceremonii Świętego Ognia w telewizji lub w internecie. W krajach, w których większość mieszkańców jest wyznania prawosławnego, nabożeństwo jest transmitowane przez stacje telewizyjne. Warto dodać, że współcześnie Święty Ogień jest transportowany samolotami do wielu krajów. W tym roku po raz ósmy, prawosławna delegacja dostarczyła płomień do Polski kilka godzin po jego zejściu. Dzięki temu Święty Ogień był obecny na nabożeństwach paschalnych, które rozpoczęły się przed północą w cerkwiach w całej Polsce.

O północy z soboty na niedzielę przywitaliśmymy Zmartwychwstałego Chrystusa i Jego rokroczny Dar dla chrześcijan – Święty Ogień. Nagranie z tegorocznego zstąpienia Świętego Ognia:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=ZJSt8hGMJV0

https://www.youtube.com/watch?v=kuzyX8IZdW8

Od IV w. do XVI w. cały świat chrześcijański włącznie z Kościołem Rzymskokatolickim obchodził Wielkanoc zgodnie z prawosławnym sposobem wyliczania tej daty ustanowionym podczas I Soboru Powszechnego w Nicei w 325 roku. Do dziś wszystkie starożytne Kościoły apostolskie poza Kościołem rzymskokatolickim świętują Wielkanoc w tradycyjnym terminie.

Wikariusz Łacińskiego Pariarchy Jerozolimy dla Cypru O. dr Jerzy Kraj OFM pisze:

„Dyskusję w sprawie celebracji Paschy zamknął w 325 r. I Sobór Nicejski podejmując decyzję, by Pascha była obchodzona w niedzielę po pierwszej pełni księżyca następującej po równonocy wiosennej oraz by jej data nie zbiegała się ze świętem żydowskim. Po wprowadzeniu w kościele katolickim reformy papieża Grzegorza XIII (1502–1585) utrzymano warunek wyznaczenia daty Wielkanocy na niedzielę po pierwszym nowiu wiosennym, pierwszy zaś, dotyczący rozbieżności dat paschy chrześcijańskiej i żydowskiej, pominięto. Kościół prawosławny odniósł się negatywnie do tej reformy i do dziś pozostał przy starym porządku kalendarzowym.”

za pl.radiovaticana.va/…/pol-481261/cerkiew.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20170416235352906