Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Watykan zaniepokojony zagrożeniem wolności religijnej na Ukrainie. Groźba konfliktu religijnego

Pakiet ustaw godzących w wolność religijną na Ukrainie wywołał reakcję Watykanu. Sekretarz stanu wezwał ambasadora Ukrainy przy stolicy apostolskiej - informuje przedstawiciel ukraińskiej Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego. - Werchowna Rada eskaluje konflikt na pasmo religijne - ostrzega patriarcha Cyryl.Proponowana ustawa o religiach na Ukrainie zakłada, że organizacje których ośrodki kierownicze znajdują się w państwie uznanym przez Ukrainę za "kraj-agresor", mogą mianować metropolitów i biskupów jedynie po uzgodnieniu tych kandydatur z władzami. Druga ustawa może zapewnić parafianom prawo do zmiany jurysdykcji wspólnot religijnych, których ośrodki znajdują się na Ukrainie oraz poza jej obszarem. Władze Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego uważają te legislację za restrykcyjną i obawiają się, że umożliwi ona odbieranie świątyń przemocą.

Pierwszy na zapowiadaną zmianę prawa wyznaniowego zareagował biskup diecezji charkowsko-zaporoskiej Kościoła rzymsko-katolickiego na Ukrainie Stanisław Szyrokoradniuk, który skrytykował oba projekty.

Rada Najwyższa Ukrainy planowała omówienie projektu ustawy w sprawie statusu organizacji religijnych 18 maja, lecz w ostatniej chwili odłożyła tę dyskusję. Niemały wpływ na tę decyzję miała burzliwa reakcja społeczna. Pod murami Rady Najwyższej zebrały się tysiące wiernych występując przeciwko projektowi ustawy, który przewiduje kontrolę władz nad poszczególnymi denominacjami a także może zalegalizować wywłaszczanie świątyń — gdy parafianie będą mogli zmieniać jurysdykcję wspólnot religijnych. Duchowni prawosławni obawiają się, że nowego etapu w podziale mienia kościelnego. Projekt ustawy zawiera tezę, w myśl której wierzący sami mogą wybierać sobie patriarchat. W praktyce 50 aktywistów patriarchatu kijowskiego może zabrać świątynię należącą do patriarchatu zagranicznego.

Na Ukrainie działa kanoniczny Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego, który jest Kościołem samorządnym w ramach Patriarchatu Moskiewskiego. A także struktury, nie uznawane przez prawosławie światowe — Ukraiński Kościół prawosławny Patriarchatu Kijowskiego i Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Faktycznie nowy projekt ustawy wymierzony jest przeciwko tylko jednemu Kościołowi — chodzi o Ukraińską Cerkiew Prawosławną Patriarchatu Moskiewskiego — która jednoczy obecnie 60 procent wierzących na Ukrainie.

W Rosyjskim prawosławiu poczynania Kijowa uznano za dyskryminację milionów obywateli Ukrainy. Patriarcha Cyryl wystosował orędzie do przedstawicieli "czwórki normandzkiej". Czytamy w nim: "Zatwierdzenie projektów ustaw pod numerami 4128 i 4511 stworzy zagrożenie dla konstytucyjnych praw milionów ukraińskich wiernych, może spowodować falę przemocy i nową kampanię odbierania świątyń, zaogni konflikt obywatelski na Ukrainie, umieszczając go na płaszczyźnie religijnej".

Politolodzy twierdzą, że sam projekt ustawy koliduje z konstytucją Ukrainy. W Ustawie Zasadniczej kraju zanotowano, że państwo nie ma żadnego prawa do ingerowania w sprawy wewnątrzreligijne.

 Opcje Artykułu

Watykan zaniepokojony zagrożeniem wolności religijnej na Ukrainie. Groźba konfliktu religijnego | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń