Abp T. Kondrusiewicz: zabić mogą słowa. Swietłana Aleksiejewicz znów atakuje

sob, 10 cze 2017, 14:50:03

Autor: Gość serwisu

Zwierzchnik Kościoła Katolickiego na Białorusi, Metropolita Mińsko-Mohylewski, arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz skierował list otwarty do noblistki w dziedzinie literatury Swietłany Aleksiejewicz po jej sensacyjnym oświadczeniu o ewentualnej wojnie między katolikami i prawosławnymi.

"Dajcie na Białoruś czołgi i broń - a katolicy zaczną zabijać prawosławnych i kogo im wygodnie" - powiedziała Aleksiejewicz w wywiadzie dla rosyjskiego kanału telewizyjnego “Дождж” - Deszcz. Słowa te w mgnieniu oka odbiły się echem w sieciach społecznościowych i prasie. Nie pozostali na nie obojętni działacze religijni.

„Kiedy w 2015 roku Pani otrzymała nagrodę Nobla, ja uczestnicząc w Synodzie Biskupów na temat rodziny w Watykanie, poprosiłem o głos i stwierdziłem, że stała się Pani laureatką najbardziej prestiżowej nagrody w dziedzinie literatury - i biskupi z całego świata Panią oklaskiwali" - pisze do noblistki abp Tadeusz Kondrusiewicz.

- „Z całkowitą pewnością chcę podkreślić, że jest to wręcz niemożliwe do wyobrażenia w Białorusi, gdzie historycznie dobre stosunki między-religiami są naszym narodowym skarbem i dobrym przykładem dla całego świata. Gołym okiem widać, że Kościół Katolicki, jak Cerkiew Prawosławna i wyznawcy innych religii na Białorusi starają się wszystkimi siłami rozwijać dobre relacje między sobą i społeczeństwami" - pisze dalej głowa białoruskiego Kościoła katolickiego. Kondrusiewicz stwierdził też, że choć natura ludzka pewnie i „zdeformowana przez grzech pierworodny”, ale może oprzeć się pokusom z pomocą Boga. Wyraża również hierarcha zaniepokojenie tym, że słowa Aleksiejewicz mogą być postrzegane jako wezwanie do konfrontacji międzyreligijnej .

- „Mam nadzieję, że w Pani słowach nie ma złych intencji wobec katolików w naszym kraju. Należy jednak pamiętać, że zranić i zabić mogą nie nie tylko czołgi i broń, ale także słowa. Jako osoby publiczne, musimy pamiętać o odpowiedzialności za swoje słowa". Metropolita Kondrusiewicz wyraził również nadzieję, że Swietłana Aleksiejewicz będzie z powagą respektować prawa człowieka do wolności religijnej, a jako pisarka zechce przyczynić się do harmonijnego i spokojnego rozwoju społeczeństwa.

Pełna treść listu Metropolity Kondrusiewicza: https://catholic.by/2/home/news/belarus/hierarchs/134604-list.html

Bożena Gaworska-Aleksandrowicz

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20170610145003507