Autokefalia dla Ukrainy. Komunikat Kancelarii Metropolity

pią, 28 wrz 2018, 08:57:14

Autor: Jacek Lehr

W związku z trudną sytuacją na Ukrainie dotyczącą kwestii nadania autokefalii, w dniu 21 września 2018 roku w Bielsku Podlaskim po zakończeniu świętej Liturgii, Jego Eminencja Teodor II, Patriarcha Aleksandrii i całej Afryki oraz Jego Eminencja Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski wystosowali następujący apel.

Apel

Jego Świątobliwości Patriarchy Aleksandrii i całej Afryki Teodora II

i

Jego Eminencji, Metropolity Warszawskiego i całej Polski Sawy

 

My, zwierzchnicy dwóch Cerkwi Lokalnych, spotkawszy się na ziemi polskiej, świadomi odpowiedzialności za życie Św. Prawosławia we współczesnym świecie, jego pokój, jedność i zachowanie porządku dogmatyczno - kanonicznego, w obliczu doświadczeń, które przeżywa obecnie Prawosławie na Ukrainie - apelujemy, w duchu braterskiej miłości, do Wszystkich od kogo zależy zlikwidowanie nieporozumień cerkiewnych na tle uzyskania przez Cerkiew ukraińską autokefalii, by uczyniły wszystko, co jest w ich mocy, aby został zażegnany konflikt i nastąpił lad cerkiewny na ziemi ukraińskiej.

 

Sprawując Św. Liturgię w dniu święta Narodzenia Najświętszej Marii Panny modlimy się o jedność i pokój narodu ukraińskiego i jednocześnie przesyłamy braterskie pozdrowienia Zwierzchnikom Lokalnych Cerkwi Prawosławnych, i całej Pełni Św. Prawosławia.

 

 

 

Papież i Patriarcha Aleksandrii i całej Afryki

Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski

 

Warszawa - Bielsk Podlaski, dnia 21.IX.2018 r.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20180928085714749